چگونه با یک رئیس خودشیفته کار کنیم؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مدیر
مدیر   -  کپی رایت  Canva

داشتن یک مدیر خودشیفته بسیاری از کارکنان را عصبی می‌کند چنان که برخی از آنها برای رها شدن از فشار روانی دستورات متکبرانه او تصمیم به استعفا و ترک کار می‌گیرند ولی آیا راهی برای همکاری برد-برد با مدیرانی که چنین شخصیتی دارند، وجود ندارد؟

کریگ مالکین، روانشناس بالینی، دو روش موثر برای همکاری کارآمد با یک رئیس خودشیفته ارائه داده است.

در روش نخست، او معتقد است که مثلا اگر این نوع جمله‌ها استفاده کنید که «من از تشویق‌های شما واقعا ممنونم» یا «توصیه‌های شما خیلی به من در اتمام موفق کار کمک کرد»، شما ضمن این که می‌توانید ارتباط بهتری با رئیس خودتان برقرار کنید، موجب کاهش تکبر او نیز می‌شود؛ چرا که تعامل بیشتر مانع از گرایش روانی به خودشیفتگی می‌شود. و الا اگر مدام توصیه‌های او را نادیده بگیرید و تلاش کنید که به او ثابت کنید که اشتباه می‌کند و پیشنهاد احمقانه‌‌ای ارايه کرده، مدام به تلاش او برای سرکوب متکبرانه شما می‌افزایید.

اما اگر همزمان با ادامه این همکاری با مدیر بالادستی خودشیفته، انتظار دارید که در سلسله مراتب اداری ترقی هم بکنید باید توجه داشته باشد که برای اثبات خودتان به او و ضمن درک چشم‌انداز مورد تصور او برای شرکت، ایده‌های خود را تابع این چشم‌انداز نشان دهید. در این روش باید بتوانید با همسو نشان دادن پروژه‌های خودتان با اهداف مورد نظر او برای شرکت، از او بخواهید که برای تحقق آن فرصت‌های تازه‌ای را در اختیار شما قراردهد. همزمان باید به مدیر خود اطمینان بدهید که از پسِ این ماموریت تازه بر خواهید آمد و به او در رسیدن به اهدافش کمک خواهید کرد.