میزان مقبولیت ولادیمیر پوتین برغم سرکوب اعتراض‌ها تقریبا ثابت ماند

ولادیمیر پوتین
ولادیمیر پوتین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پوتین ۶۸ ساله در عین حال با رتبه ۲۹ درصدی، پنج درصد پایین‌تر از رتبه بندی ماه اکتبر، همچنان مورد اعتماد‌ترین سیاستمدار روسیه است؛ حال آنکه ناوالنی ۴۴ ساله با افزایش با پنج درصد افزایش رتبه از این حیث در جایگاه ششم قرار گرفته است.

آگهی

نتایج یک نظرسنجی که به تازگی در روسیه انجام شده نشان می‌دهد که میزان مقبولیت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برغم سرکوب‌های اخیر اپوزیسسیون در این کشور تغییر چندانی نکرده است.

بر اساس داده‌های این نظرسنجی که روز پنجشنبه از سوی یک موسسه مستقل سنجش افکار عمومی با نام «لوادا» منتشر شد، تجمعات اعتراضی اخیر در سراسر روسیه برای درخواست آزادی الکسی ناوالنی و سرکوب‌های گسترده مخالفان توسط پلیس این کشور تاثیر ناچیزی بر میزان مقبولیت ولادیمیر پوتین داشته است.

این در حالی است که دادگاهی در روسیه روز سه شنبه بدون توجه به درخواست‌های جامعه بین‌المللی در خصوص آزادی الکسی ناوالنی، سرسخت ترین مخالف ولادیمیر پوتین، وی را به دلیل ترک خاک کشورش پس از مسومیت و نقض مقررات مربوط به حبس تعلیقی که حکم آن پیش‌تر علیه وی صادر شده بود به تحمل مجازات قطعی سه سال و نیم زندان محکوم کرد.

نظر سنجی موسسه لوادا که پیش از اعلام حکم محکومیت الکسی ناوالنی انجام شده نشان می‌دهد که میزان مقبولیت ولادیمیر پوتین تنها یک درصد کاهش داشته و از ۶۵ درصد در ماه نوامبر به ۶۴ درصد رسیده است.

این نظر سنجی بر اساس یک نمونه آماری نسبتا محدود برای ۱۴۵ میلیون جمعیت روسیه نزد ۱۶۱۶ فرد بزرگسال در پنجاه منطقه و ناحیه این کشور انجام شده است.

میزان مقبولیت آقای پوتین نزد جوانان در طول سال بر اساس نظرسنجی دیگری که همین موسسه انجام داده بود با کاهش ۱۷ درصدی به ۵۱ درصد رسیده بود.

از سوی دیگر بنا به گزارش رویترز در طول دوره زمانی انجام نظرسنجی طی ۲۹ ژانویه تا ۲ فوریه ویدیویی از اظهارات الکسی ناوالنی در باره ولادیمیر پوتین منتشر شده که بیش از ۱۰۰ میلیون بار در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بازدید داشته است.

الکسی ناوالنی در این ویدیوی ادعا کرده که ولادیمیر پوتین مالک یک ویلای مجلل ۱.۴ میلیارد دلاری در سواحل دریای سیاه است؛ ادعایی که رئیس جمهوری روسیه آنرا رد کرده است.

مدیر موسسه افکارسنجی لوادا در مسکو به رویترز می‌گوید: «سرخوشی در جامعه لیبرال به وضوح بسیار اغراق‌آمیز است. توده اصلی مردم به تمام وقایع مرتبط با ناوالنی به شکلی بی پاسخ واکنش نشان می‌دهند.»

به گفته وی: «این مسئله در میان جوانان کمی بدتر است اما در بین توده اصلی مردم عملا تغییری حاصل نشده است.»

بر اساس نتایج نظرسنجی صورت گرفته پوتین ۶۸ ساله با رتبه ۲۹ درصدی، پنج درصد پایین‌تر از رتبه بندی ماه اکتبر، همچنان مورد اعتماد‌ترین سیاستمدار روسیه است؛ حال آنکه ناوالنی ۴۴ ساله با افزایش با پنج درصد افزایش رتبه از این حیث در جایگاه ششم قرار گرفته است.

این نظرسنجی به وضوح نشان داد که نسل جوان از عملکرد مقامات کشورشان ناراضی هستند؛ به نحوی که ۴۸ درصد از افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله گفته‌اند که کشور در مسیر نادرستی حرکت می‌کند.

نرخ مقبولیت ولادیمیر پوتین سال گذشته با نخستین موج شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ پیش از بهتر شدن اوضاع به پایین‌ترین حد خود رسیده بود.

به گفته مدیر موسسه افکارسنجی لوادا، شاید مردم وقایع مرتبط با الکسی ناوالنی را که ماه اوت در روسیه مسموم شد و پس از عزیمت به آلمان برای مداوا برغم تهدید به دستگیری و بازداشت ماه گذشته به کشور بازگشت را هنوز به طور کامل هضم نکرده‌اند.

الکسی ناوالنی که پیش‌تر در جریان یک سفر هوایی در داخل روسیه مسموم شده بود هفدهم ژانویه پس از بهبودی و سپری شدن دوره درمان در آلمان،‌ هنگام بازگشت به کشورش در فرودگاه توسط ماموران پلیس دستگیر و بازداشت شد.

پزشکان آلمانی در دوره درمان الکسی ناوالنی تایید کردند که وی با یک عامل گاز اعصاب به نام نوویچوک مسموم شده که پیش‌تر در روسیه تولید شده بود.

این مسئله سبب شد تا انگشت اتهام به سوی کرملین نشانه رود هر چند که الکسی ناوالنی خود به صراحت ولادیمیر پوتین را مسئول مسمومیت و اقدام برای از میان برداشتن وی دانست؛ اتهام‌هایی که همگی تاکنون از سوی کرملین و پوتین قاطعانه رد شده است.

پلیس روسیه طی هفته‌های گذشته هزاران تن از مخالفان دولت و هواداران الکسی ناوالنی را که در اعتراض به بازداشت او به خیابان آمده بودند، دستگیر کرد.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحویل نامه خامنه ای به نماینده پوتین؛ قالیباف در روسیه از وزارت خارجه ایران انتقاد کرد

آمریکا و اروپا خواستار آزادی منتقد پیشتر مسموم‌شدهٔ پوتین شدند

همکلاسی سابق پوتین به ریاست دیوان عالی روسیه رسید