Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حزب کمونیست فرانسه: فرمول واکسن کرونا را به همه جهان بدهید

واکسن های فایزر بیون تک
واکسن های فایزر بیون تک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق قوانین رقابتی سازمان تجارت جهانی شرکت های دارویی حق دارند دست کم تا ۲۰ سال فرمول محصولات خود را مخفی نگاه دارند.

آگهی

برای نجات بشریت از شر ویروس مرگبار کرونا فرمول واکسن کووید۱۹ را در اختیار تمام شرکت های داروسازی جهان بگذارید. این بخشی از سخنان فابین روسل، دبیرکل حزب کمونیست و سناتور فرانسوی است. وی به همراه تنی از چند تن از مقامات بلندپایه حزب کمونیست فرانسه، چهارشنبه در مقابل مقر شرکت فایزر در پاریس تجمع کردند و از مدیران این شرکت خواستند تا «فورا فرمول واکسن را در اختیار جهانیان قرار دهد.»

فابین روسل به رسانه های حاضر در این تجمع گفت: « ما از فرانسه و اتحادیه اروپا می خواهیم هر چه سریعتر سازمان بهداشت جهانی را متقاعد کنند، تا براساس ماده ۳۱ اصول اولیه تشکیل این نهاد بین المللی دستور آزادسازی فرمول واکسن کرونا را بدهند.»

به گفته این رهبر چپگرای فرانسوی باید « هرچه سریعتر» فرمول واکسن کرونا بصورت عمومی در اختیار دولت ها و شرکت های داروسازی جهان قرار بگیرد.

به گفته این سناتور فرانسوی قرار نیست در زمانی که «جهان با بحران یک همه گیری بی سابقه دست به گریبان است و نزدیک به دو میلیون و پانصد نفر جانشان را از دست داده اند، شرکت های داروئی تنها به منافع و سودآوری خود بیندیشند.»

همزمان در شهر لیون فرانسه، برخی از اعضای حزب کمونیست و فعالان چپ فرانسوی در مقابل یکی از ساختمان های سازمان بهداشت جهانی تجمع کردند.

معترضان پلاکاردهای در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «اوضاع به حدی بحرانی است که بخش خصوصی باید سودآوری و منافع مالی اش را فراموش کند.»

رافائل دبو، یکی از مقامات بلندپایه حزب کمونیست فرانسه در این تجمع حاضر بود. وی در جمع معترضان گفت: « اگر اتحادیه اروپا در این زمینه پادرمیانی نکند، حزب کمونیست از دولت خواهد خواست تا روندی را آغاز کند که طی آن بصورت قانونی شرکت های دارویی حاضر در فرانسه ناگزیر شوند فرمول واکسن ها یا در اختیار دولت قرار دهند و یا اینکه فروش تمام محصولات دارویی آنها در کشور قدغن شود.» 

وی در ادامه سخنان خود گفت: « شرکت های داروئی در سال های گذشته میلیاردها یورو درآمد کسب کرده اند. این حق شهروندان فرانسوی است که در میانه یک همه گیری مرگبار از این شرکت ها بخواهند تا فرمول واکسن ها را در اختیار همه قرار دهند.»

طبق قوانین رقابتی سازمان تجارت جهانی شرکت های دارویی حق دارند دست کم تا ۲۰ سال فرمول محصولات خود را مخفی نگاه دارند.

ده ها تن از پزشکان فرانسوی با انتشار سرمقاله ای در روزنامه لوموند چاپ پاریس، «حق ۲۰ ساله» شرکت های دارویی برای حفظ فرمول محصولاتشان را « بیهوده ترین روش رقابتی در دوران یک اپیدمی مرگبار» خواندند. این پزشکان در پایان سرمقاله خود از دولت فرانسه و اتحادیه اروپا خواستند هر چه سریعتر با صدور دستورهای جدید به « تفکرات سود محور شرکت های داروئی» پایان دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه افراد بالای ۵۰ سال در بریتانیا تا ماه مه در مقابل کرونا واکسینه می‌شوند

مجلس کانادا به طرح قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی رای داد

ورود نامزدی دیگر به رقابت تکراری بایدن و ترامپ؛ رابرت کندی جونیور کیست و چرا نامزد ریاست جمهوری شد؟