توافق کردها و ارتش سوریه برای رفع محاصره از برخی مناطق شمال شرق کشور

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شهر قامشلی سوریه
شهر قامشلی سوریه   -   کپی رایت  DELIL SOULEIMAN/AFP

نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا روز سه‌شنبه ۲ فوریه (۱۴ بهمن) با ارتش سوریه توافق کردند تا به محاصره نزدیک به سه هفته‌ای محله‌های تحت کنترل دولت سوریه در شهرهای قامشلی و حسکه پایان دهند. این موضوع را مقام‌های هر دو طرف تایید کرده‌اند.

در پی این توافق خیابان‌های منتهی به مرکز شهر حسکه واقع در استان حسکه، در یک منطقه امنیتی تحت کنترل دولت بازگشایی شد. در حالیکه این مناطق به مدت ۲۰ روز از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه تحت محاصره بود.

به گفته یک مقام سوری و یکی از ساکنان، کامیون‌های حامل کالا، گندم و سوخت دوباره اجازه یافتند تا به دو محله در شهر قامشلی واقع در استان حسکه وارد شوند. محله‌هایی که نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا، در روزهای اخیر ورود کالا به آن‌ها را محدود کرده بود.

غسان خلیل، فرماندار حسکه به خبرگزاری دولتی سوریه گفت: «اقدامات برای رفع محاصره از سوی شبه نظامیان آغاز شده است… و ما امیدواریم این وضعیت در هر دو شهر ادامه پیدا کند.»

اغلب محله‌های دو شهر بزرگ سوریه در شمال شرق این کشور، در سال‌های اولیه شروع درگیری‌های ده ساله برای سرنگونی حکومت بشار اسد، به کردها واگذار شدند و هم اکنون تحت کنترل نیروهای دموکرات سوریه هستند.

با حمایت ایالات متحده آمریکا، نیروهای دموکرات سوریه در سال‌های اخیر پس از شکست دادن داعش، کنترل اغلب بخش‌های شمال شرق این کشور را که تولید کننده روغن و گندم مورد نیاز کشور است در اختیار گرفته است.

به گفته ساکنان، مقامات سوریه و یک منبع در نیروهای دموکرات سوریه، این توافق با میانجیگری روسیه انجام گرفت تا به هفته‌ها تنش که همراه با اعتراض‌های روزانه و برخی درگیری‌های مرگبار بود پایان دهد.

دولت محلی تحت رهبری کردها، دمشق را به تحریک رؤسای قبایل در استان حسکه متهم کرده‌ است. برخی منابع گفته‌اند که نیروهای دموکراتیک سوریه روی برخی معترضان حامی دولت بشار اسد آتش گشوده‌اند که در این بین یک نفر نیز کشته شده است.