اسرائیل: ایران برای تولید مواد لازم برای سلاح هسته‌ای به شش ماه زمان نیاز دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
راکتور آب سنگین اراک
راکتور آب سنگین اراک   -  Copyright  آسوشیتدپرس

وزیر انرژی اسرائیل روز سه‌شنبه ۲ فوریه (۱۴ بهمن) گفت که ایران برای تولید مواد شکاف‌پذیر مورد نیاز برای یک سلاح هسته‌ای حدود شش ماه زمان نیاز دارد. این در حالی است که روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا این زمان را تنها چند هفته عنوان کرده بود.

اسرائیل برنامه دولت بایدن برای برگشتن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را با احتیاط پیگیری می‌کند؛ این کشور از مخالفان برجام در زمان امضای آن بود. 

واشنگتن می‌گوید که خروج دولت ترامپ از این توافق باعث شده تا ایران با کنار گذاشتن برخی از تعهدات خود ذیل برجام، فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی هشدار داد که ایران ماه‌ها با تولید مواد شکافت پذیر مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله داشته ولی اگر این کشور همچنان به رفع محدودیت‌های مندرج در توافق هسته‌ای ادامه دهد، این فاصله زمانی می‌تواند به «چند هفته» کاهش یابد.

با این حال یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل در یک گفت‌وگوی رادیویی تاکید کرد که دولت ترامپ به برنامه هسته‌ای ایران آسیب جدی زده است.

وی افزود: «آن‌ها [ایرانی‌ها] از نظر غنی‌سازی اگر تمام کارهای مورد نیاز را انجام دهند به حدود شش ماه زمان نیاز دارند. در ارتباط با سلاح هسته‌ای حدود یک یا دو سال زمان می‌خواهند.»

طبق برآورد سه ماهه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه نوامبر گذشته، ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به ۲.۴ تن افزایش یافته است که بیش از ۱۰ برابر میزان مجاز در برجام است.

ایران اقدام به غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بیشتر از ۲۰ درصد کرده است. این در حالی است که پیش از این طبق توافق، محدوده غنی‌سازی اورانیوم ۳.۶۷ درصد تعیین شده بود. برای ساخت یک سلاح هسته‌ای این خلوص باید به ۹۰ درصد افزایش پیدا کند.