فایزر و بیون‌تک متعهد شدند تا ۷۵ میلیون دوز واکسن بیشتر به اروپا تحویل دهند

واکسن «فایزر و بیون‌تک»
واکسن «فایزر و بیون‌تک»   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

« ۷۵ میلیون واکسن اضافی که در سه ماهه دوم تحویل داده خواهد شد، تعداد کل واکسن بیون‌تک- فایزر ارائه شده به اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی را به ۶۰۰ میلیون دوز می رساند.»

سیرک پوتینگ مدیر ارشد مالی شرکت آلمانی بیون‌تک گفت در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ تا ۷۵ میلیون دوز واکسن بیشتر به اتحادیه اروپا تحویل می‌دهد.

اورزولا فن در لاین ، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در حساب کاربری خود در توییتر گفت: « ۷۵ میلیون واکسن اضافی که در سه ماهه دوم تحویل داده خواهد شد، تعداد کل واکسن بیون‌تک- فایزر ارائه شده به اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی را به ۶۰۰ میلیون دوز می رساند.»

وی توضیح داده است: « ما در حال کار با شرکت‌های داروسازی هستیم تا از تحویل واکسن به اروپایی‌ها اطمینان حاصل کنیم.»

تحویل واکسن توسط شرکت‌های دارویی به اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفته است، میزان واکسیناسیون در اتحادیه اروپا کمتر از کشورهایی مانند بریتانیا، اسرائیل و ایالات متحده آمریکا است.

شرکت فایزر- بیون‌تک اعلام کرده است: « مرکز تولیدی در ماربورگ (آلمان) مجوز ساخت را دریافت کرده است و می‌تواند تولید را در ماه فوریه آغاز کند.»

شرکت فایزر- بیون‌تک در حال حاضر قصد دارند دو میلیارد دوز واکسن در سال ۲۰۲۱ تولید کنند.

 فرانسه و آلمان روز یکشنبه ۱۲ بهمن (۳۱ ژانویه) تهدید کردند که به دلیل کمبود واکسن کرونا در اتحادیه اروپا، علیه شرکت دارویی بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا اقدام قانونی به عمل خواهند آورد.

اتحادیه اروپا با شرکت آسترازنکا قراردادی برای خرید ۴۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به ارزش ۳۳۶ میلیون یورو بسته است. طبق توافق یک چهارم این تعداد باید تا قبل از پایان ماه مارس تحویل شود، مسئولین شرکت آسترازنکا گفته‌اند به جای ۱۰۰ میلیون دوز قادرند ۴۰ میلیون دوز به اتحادیه اروپا تحویل دهند.

مقامات اتحادیه اروپا می‌گویند ممکن است آسترازنکا واکسن‌ها را به جای اتحادیه به بریتانیا تحویل داده باشد، در مقابل مسئولان آسترازنکا می‌گویند به دلیل بروز مشکل فنی در کارخانه تولید دارو میزان تولیدشان کم شده است.

مطالب مرتبط