دادگاه هلند در پرونده‌ای ۱۳ ساله شل را به جبران خسارت کشاورزان نیجریه‌ای محکوم کرد

حامیان گروه «دوستان زمین» روبرو دادگاه لاهه هلند جمع شدند
حامیان گروه «دوستان زمین» روبرو دادگاه لاهه هلند جمع شدند Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاهی در هلند روز جمعه ۲۹ ژانویه (۱۰ بهمن) شرکت نفت شل را به پرداخت غرامت در پرونده چهار کشاورز نیجریه‌ای محکوم کرد. این کشاورزان غول نفتی جهان را به ایجاد آلودگی‌های گسترده نفتی متهم کرده بودند.

آگهی

دادگاهی در هلند روز جمعه ۲۹ ژانویه (۱۰ بهمن) شرکت نفت شل را به پرداخت غرامت در پرونده چهار کشاورز نیجریه‌ای محکوم کرد. این کشاورزان غول نفتی جهان را به ایجاد آلودگی‌های گسترده نفتی متهم کرده بودند.

دادگاه تجدیدنظر در لاهه پس از ۱۳ سال مجادله حقوقی، شرکت شل در نیجریه را مجبور به پرداخت هزینه خسارت نشت نفت در دو روستای این کشور کرد.

این دادگاه، همچنین شرکت اصلی، بریتانیایی-هلندی رویال داچ شل را مسئول قانونی نصب تجهیزات جدید خط لوله برای جلوگیری از نشت بیشتر نفت در منطقه دلتای نیجر دانست.

این پرونده قضایی با حمایت گروه‌ محیط زیستی هلندی «دوستان زمین» در سال ۲۰۰۸ تشکیل شد که به دلیل زمان طولانی در بررسی آن دو نفر از کشاورزان شاکی پرونده جان خود را از دست دادند.

سیرد شافسما، قاضی پرونده گفت: «دادگاه حکم داد که شل نیجریه در قبال خسارت ناشی از نشت نفت مسئول است. شل نیجریه باید خسارت وارد شده به کشاورزان را جبران کند.»

دادگاه تاکید کرد که میزان خسارت وارد شده بعدا مشخص می‌شود. هنوز معین نشده است که چند نفر از این چهار کشاورز خسارت دریافت می‌کنند.

این کشاورزان برای نخستین بار در سال ۲۰۰۸ به دلیل آلودگی‌های نفتی در سه روستا در جنوب شرقی نیجریه شکایت کردند.

دادگاه در حکم اولیه در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که شل باید خسارت یکی از نشتی‌ها را بدهد اما این دادگاه گفت که شرکت اصلی شل نمی‌تواند به دلیل اقدامات شرکت زیرمجموعه خود در نیجریه مسئولیتی داشته باشد.

با این حال روز جمعه دادگاه تجدید نظر اعلام کرد که شل نیجریه باید غرامت نشتی در روستاهای گوی و اروما را پرداخت کند.

برای ساکنان دلتای نیجر بسیار مهم است که زمین‌های آن‌ها تمیز شود، خسارت محصولات از دست رفته و معیشت آن‌ها جبران شود
دونالد پولس
انجمن دوستان زمین هلند

دادگاه اعلام کرد که در پرونده روستای اروما، به شل نیجریه و رویال داچ شل دستور داده شده است تا خط لوله را به سیستم تشخیص نشت مجهز کنند تا در آینده، آسیب‌های زیست محیطی محدود شود.

اما دادگاه اعلام کرد که برای پرونده روستای سوم به زمان بیشتری احتیاج داد تا بررسی شود که آیا این نشت به دلیل خرابکاری است یا نه.

دونالد پولس از انجمن دوستان زمین هلند در بیانیه‌ای گفت: «برای ساکنان دلتای نیجر بسیار مهم است که زمین‌های آن‌ها تمیز شود، خسارت محصولات از دست رفته و معیشت آن‌ها جبران شود.»

شل در این پرونده بارها گفته بود که دلیل نشت نفت خرابکاری‌ها است. نیجریه نهمین تولیدکننده نفت جهان در سال ۲۰۱۸ بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاتل آمریکا؛ اعتراض به حفاری شرکت شل در قطب شمال

حفاری شرکت شل در اقیانوس منجمد شمالی

قطر با شرکت بریتانیایی «شل» یک قرارداد ۲۷ ساله برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران امضا کرد