Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حفاری شرکت شل در اقیانوس منجمد شمالی

حفاری شرکت شل در اقیانوس منجمد شمالی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت «رویال داچ شل» با کسب مجوز از ایالات متحده آمریکا به حفاری در سواحل آلاسکا در اقیانوس منجمد شمالی خواهد پرداخت. این شرکت نفتی هلندی بریتانیایی

آگهی

شرکت «رویال داچ شل» با کسب مجوز از ایالات متحده آمریکا به حفاری در سواحل آلاسکا در اقیانوس منجمد شمالی خواهد پرداخت. این شرکت نفتی هلندی بریتانیایی قصد دارد در شش حلقه چاه و تا عمق ۴۰ متری دریا به حفاری بپردازد.

این تصمیم، خشم طرفداران محیط زیست را برانگیخت اما این موضوع برای آنها تازگی ندارد. انتقادات گروه صلح سبز به این پروژه از تاریخ ۶ مه آغاز شد یعنی زمانیکه کشتی اجاره ای «پولار پایونر» برای شرکت در پروژه شل عازم آلاسکا شد.

لورا کنیون، از اعضای گروه صلح سبز می گوید: «با وجود این واقعیت که دولت ایالات متحده آمریکا خودش اذعان می کند که ۷۵ درصد احتمال نشت نفت در دریای چوکچی وجود دارد، دولت اوباما اولین دستگاهی بود که اولین چراغ سبز حفاری در قطب شمال را به شرکت شل نشان داد.

تخمین زده می شود که ۲۰ درصد ذخایر جهانی نفت و گاز در اقیانوس منجمد شمالی و ۳۴ میلیارد بشکه نفت در آبهای ایالات متحده آمریکا باشد.

قطب شمال با توجه به نوع آب و هوا، حیات وحش و مردم بومی که به این منابع طبیعی وابسته اند، منطقه ای ویژه محسوب می شود. در شهر باروی آلاسکا شمالی ترین شهر ایالت آلاسکا محسوب می شود و در آنجا دریا به مدت ۸ ماه یخ می زند. در این منطقه اسکیموها زندگی می کنند، مردمانی که با شکار نهنگ زندگیشان را می گذرانند. آنها مخالف حفاری هستند زیرا این کار را بسیار خطرناک می دانند.

یکی از ساکنان می گوید: «از آنجا که دستگاههای مکنده سعی می کنند نفت را بالا بکشند، نباید یخ زیادی در اطراف آنها وجود داشته باشد زیرا فلزات در محیط زیست ما شکننده تر خواهند بود. وقتی هوا خیلی سرد باشد اجسام آسانتر می شکنند. نهنگها نیز بسیار حساسند و بسرعت واکنش نشان می دهند. آنها می توانند آلاینده ها را در آب احساس کنند و به همین دلیل از این منطقه دوری خواهند کرد.»

در سال ۲۰۱۲ میلادی شرکت شل اولین حفاری اش را در آبهای آلاسکا انجام داد اما مجبور شد به دلیل مشکلاتی که در یکی از کشتی ها بوجود آمد، آن را متوقف کند و سپس به تخلیه منطقه از تجهیزاتش پرداخت. با این وجود بخشی از تجهیزات تا چند روز در آبهای قطب شمال سرگردان بودند. این حوادث منجر شد که طرفداران محیط زیست بر این مساله تاکید کنند که که شل فناوریهای لازم برای انجام درست این کار را ندارد و فعالیتش برای محیط ریست خطرناک است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه هلند در پرونده‌ای ۱۳ ساله شل را به جبران خسارت کشاورزان نیجریه‌ای محکوم کرد

نتیجه پژوهش تازه در کنیا: فیل‌ها همدیگر را به اسم صدا می‌زنند

آیا حاضرید در ازای کسر حقوق خودروی برقی اجاره‌ای داشته باشید؟