Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هشدار پوتین در نشست داووس: وضعیت کنونی مانند شرایط پیش از جنگ جهانی دوم است

Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin
Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پوتین از تصمیم روسیه و ایالات متحده برای تمدید آخرین پیمان کنترل تسلیحات هسته‌ای، به عنوان یک اقدام مثبت استقبال کرد اما هشدار داد که تنش‌های مارپیچ کنونی، وضعیتی شبیه به وضعیت پیش از جنگ جهانی دوم را بوجود آورده است.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه هشدار داد ترکیبی که از همه‌گیری ویروس کرونا با رقابت‌های جهانی و دیگر تنش‌های بین‌المللی بوجود آمده، خطر بی‌ثباتی جهانی را تشدید کرده است.

او در جریان سخنرانی آنلاین خود در پنجاه و یکمین سال برگزاری نشست مجمع جهانی اقتصاد، به افزایش نابرابری‌، بیکاری و افزایش پوپولیسم به عنوان محرک‌های بالقوه‌ای برای وقوع درگیری‌های جدید اشاره کرد و افزود که «این بیماری باعث تشدید مشکلات و ایجاد یک وضعیت سیاه در تضاد کامل با یوتوپیا(آرمانشهر)» شده است و باعث گردیده تا شاهد تضعیف نهادهای بین‌المللی و افزایش درگیری‌های منطقه‌ای شویم؛ اقدامی که امنیت جهانی را نابود خواهد کرد.

پوتین از تصمیم روسیه و ایالات متحده برای تمدید آخرین پیمان کنترل تسلیحات هسته‌ای خود، به عنوان یک اقدام مثبت استقبال کرد اما هشدار داد که تنش‌های فزاینده کنونی، وضعیتی شبیه به وضعیت پیش از جنگ جهانی دوم را بوجود آورده است.

او گفت: «من قویا امیدوارم كه چنین درگیری جهانی بزرگی بوجود نیاید؛ چراکه به معنای پایان تمدن است... اما وضعیت ممکن است غیر قابل پیش‌بینی و از کنترل خارج شود.»

افول دموکراسی در کشورهای غربی

ولادیمیر پوتین در ادامه سخنرانی خود، به انتقاد از سیاست‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی و بطور ویژه ایالات متحده آمریکا پرداخت و گفت که وخیم شدن اوضاع اقتصادی جهان، ناشی از یک مدل اقتصادی لیبرال غربی است که «باعث رشد تحمل ناپذیری‌های اجتماعی، نژادی و قومی در کنار دیگر تنش‌ها، حتی در کشورهایی با نهادهای مدنی و دموکراتیک به ظاهر دیرپا شده است.»

او با اشاره به «نقش منفی شركتهای فناوری كه شبکه‌های اجتماعی برتر را اداره می‌كنند» اعلام كرد كه آنها از موقعیت خود سوءاستفاده کرده و «سعی دارند کنترل جامعه را در اختیار گرفته و جایگزین نهادهای دموکراتیک قانونی شوند و حق افراد در تصمیم گیری درباره شیوۀ زندگی خود را غصب کنند». او درنهایت افزود که «ما همۀ اینها را در ایالات متحده دیده‌ایم».

رئیس جمهوری روسیه همچنین با انتقاد از سیاست ایالات متحده برای سلطه بر دیگر کشورها، افزود که در حال حاضر «فشار زیادی بر کشورهایی وارد است که با نقش کنترل کنندۀ ماهواره‌ها، تحریم‌های نامشروع و محدودیت‌ها در حوزه‌های مالی، فناوری و اطلاعات مخالف هستند» و در پایان خطاب به آمریکا تاکید کرد که «دورانی که در راه ایجاد یک نظم متمرکز جهانی و تک قطبی تلاش می‌شد، به پایان رسیده است.»

روابط روسیه و غرب از سال ۲۰۱۴ میلادی، پس از تحولاتی از جمله الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه، دخالت‌های روسیه در جنگ داخلی سوریه، دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا که منجر به پیروزی دونالد ترامپ شد و درنهایت تلاش برای مسومیت الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین و بازداشت او، به پایین‌ترین سطح از زمان جنگ سرد رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین قانون مصنویت قضایی مادام العمر برای روسای جمهور پیشین روسیه را امضاء کرد

پوتین به سازمان اطلاعاتی روسیه: به عملکرد خوبتان ادامه دهید

به فرمان پوتین، چشم در برابر چشم؛ روسیه دست بر اموال خصوصی آمریکایی‌ها می‌گذارد