ارتش میانمار به دولت؛ اختلافات انتخاباتی حل و فصل نشود مداخله می‌کنیم

نظامیان در میانمار
نظامیان در میانمار   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز

سخنگوی ارتش میانمار در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که احتمال تقلب در انتخابات ماه نوامبر این کشور وجود دارد. وی دولت را تهدید کرد که نظامیان در صورت عدم حل و فصل اختلافات دست به اقدام خواهند زد.

سخنگوی ارتش میانمار درست چند روز پس از تشکیل پارلمان جدید این کشور ضمن تهدید دولت و خودداری از اظهارنظر درباره «امکان یک کودتای نظامی» هشدار داد در صورت عدم حل و فصل اختلافات انتخاباتی دست به اقدام جدیدی خواهد زد. 

سرتیپ زاو مین تون، سخنگوی ارتش، با شرکت در یک کنفرانس خبری گفت احتمالا در رقابتهای انتخاباتی ماه نوامبر، «تقلب» صورت گرفته است. حزب لیگ ملی دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی پیروز مقتدر این انتخابات بود.

سرتیپ زاو مین تون با اشاره به اینکه کمیسیون ناظر بر انتخابات جزئیات بیشتری از نحوه برگزاری انتخابات اخیر ارائه نمی دهد، گفت: « اگر این معضل اساسی حل نشود، ما طبق قانون اساسی و قوانین موجود اقدام خواهیم کرد.»

ارتش از نهاد برگزاری انتخابات خواسته تا لیست های رأی دهندگان را که ادعا می کند «بحث برانگیز هستند» را بررسی کند.

حزب «لیگ ملی دموکراسی» (NLD) این انتخابات را بنوعی یک همه پرسی برای دولت نوپای آنگ سان سوچی خوانده است.

سخنگوی این حزب، میو نیونت می گوید «تصمیم گیری در مورد تقلب در انتخابات بر عهده کمیسیون نظارت بر آن است.» سخنگوی کمیسیون تاکنون به سوال های خبرنگاران در این باره و ادعاهای فرماندهان ارتش مبنی بر تقلب پاسخی نداده است.

براساس قانون اساسی جدیدی که تدوین شده است، ارتش میانمار کنترل سه وزارت خانه و نزدیک یک چهارم کرسی های پارلمان را از آن خود خواهدکرد.

سرتیپ زاو مین تون در سخنان خود تاکید کرد که ارتش دست به تمام اقدامات لازم از جمله ارسال پرونده انتخابات به دیوان عالی کشور خواهد زد.

مطالب مرتبط