Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ ویتنام؛ دادگاه فرانسوی به شکایت یک قربانی «عامل نارنجی» رسیدگی می‌کند

بمب افکن بی-۵۲ آمریکا
بمب افکن بی-۵۲ آمریکا Copyright جنگ ویتنام
Copyright جنگ ویتنام
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویتنام می گوید چندین میلیون نفر در این کشور تحت تأثیر تبعات مخرب و زیان‌بار استفاده از «عامل نارنجی» توسط ارتش آمریکا در طول جنگ قرار گرفته اند؛ از جمله این افراد ۱۵۰ هزار کودکی هستند که در ویتنام با نقایص عمده مادرزادی متولد شده‌اند.

آگهی

دادگاهی در فرانسه قرار است به پرونده‌ای مهم و تاریخی در خصوص استفاده ارتش آمریکا از مواد سمی در جنگ ویتنام رسیدگی کند که پای بیش از ۱۰ شرکت نیز در این میان به وسط کشیده شده است.

بر اساس موارد مندرج در این پرونده بیش از ۱۰ شرکت متهم‌اند که مواد سمیِ شیمیایی معروف به «عامل نارنجی» را برای استفاده نظامیان آمریکایی در جنگ ویتنام در اختیار ارتش ایالات متحده قرار داده‌اند.

عامل اصلی تشکیل این پرونده، یک زن ۷۸ ساله فرانسوی-ویتنامی به نام «تران تو نگا» است که در زمان جنگ ویتنام به عنوان خبرنگار کار پوشش این مناقشه را برعهده داشت.

این خبرنگار دو تابعیتی فرانسوی - ویتنامی شرکت‌های شیمیایی مرتبط با این پرونده را متهم کرده که با تامین مواد سمی موسوم به «عامل نارنجی» که گفته می‌شود ارتش آمریکا از آن در جنگ ویتنام استفاده کرده به وی و فرزاندش آسیب وارد کرده است.

این نخستین بار است که پرونده‌ای به درخواست قربانیان غیرنظامی «عامل نارنجی» در یک دادگاه تشکیل و مراحل دادرسی برای آن انجام می‌شود.

عامل نارنجی یک سم گیاه‌کش آمریکایی است که ارتش ایالات متحده در طول جنگ ویتنام برای تخریب جنگل‌ها و کشف مخفیگاه‌های دشمن طی سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۱ از آن استفاده کرده است.

این ماده حاوی دیوکسین است که یکی از سمی‌ترین مواد شیمیایی شناخته شده برای انسان به شمار رفته و افزایش میزان ابتلا به انواع سرطان و موارد نقایص مادرزادی نیز به آن ربط داده شده است.

ویتنام می گوید چندین میلیون نفر در این کشور تحت تأثیر تبعات مخرب و زیان‌بار استفاده از «عامل نارنجی» توسط ارتش آمریکا در طول جنگ قرار گرفته اند؛ از جمله این افراد ۱۵۰ هزار کودکی هستند که در ویتنام با نقایص عمده مادرزادی متولد شده‌اند.

تحقیقات قضایی این پرونده که طرح شکایت برای آن نخستین بار سال ۲۰۱۴ از سوی خانم «تران تو نگا» ارائه شد از روز دوشنبه ۲۵ ژانویه در دادگاهی در نزدیکی پاریس استارت خورد.

قرار است طی این پروسه،‌ به اتهامات مطرح علیه ۱۴ شرکت فعال در زمینه تولید و فروش مواد شیمیایی از جمله دو شرکت معروف آمریکایی «مونسانتو» و «داو کمیکال» رسیدگی شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیپلمات «آینده‌نگر» یا «جنایتکار جنگی»؛ هنری کیسینجر ۱۰۰ ساله شد

پنجاه سال پس از ثبت تصویر «دختر ناپالم» در ویتنام؛ عکاس و دختر قربانی از آن روز می‌گویند

متهمان کامیون مرگ مهاجران ویتنامی در بریتانیا به ۷۸ سال حبس محکوم شدند