نظرسنجی پیش از همه‌پرسی؛ بیشتر سوئیسی‌ها با برقع مخالفند

همه‌پرسی منع برقع در سوئیس
همه‌پرسی منع برقع در سوئیس Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت سوئیس تا کنون نظر منفی خود را در مورد این زمینه اعلام کرده و گفته است که چنین قانونی «بیهوده» خواهد بود زیرا بسیاری از زنان مسلمانی که در سوئیس پوشیه یا نقاب می‌گذارند، گردشگر خارجی هستند.

آگهی

یک نظرسنجی که اخیرا در سوئیس انجام شد، نشان می‌دهد که بیشتر مردم این کشور با پوشش اسلامی برقع مخالفند.

بر پایه نتایج این نظرسنجی که برای نخستین بار در باره این موضوع در سوئیس برگزار شده و گروه رسانه‌ای «تامدیا» آن را انجام داده است، ۶۳ درصد از مردم این کشور گفته‌اند با پیشنهاد منع قانونی «پوشاندن چهره» در محیط های عمومی موافقت می‌کنند.

بر پایه همین این نظرسنجی که در ماه جاری میلادی انجام شده و نتایج آن را خبرگزاری سوئیس، ای‌تی‌اس منتشر کرده، حدود ۳۵ درصد از ۱۵ هزار نفر شهروند پرسش‌شونده گفته‌اند که با قانون «ضد برقع» مخالفند و تنها ۲ درصد در این زمینه نظر ممتنع داده‌اند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

مردم سوئیس قرار است در روز ۷ مارس (۱۷ اسفند) در یک همه‌پرسی در مورد وضع قانونی برای منع پوشاندن تمامی صورت در فضاهای عمومی و در مکان‌هایی که خدمات همگانی داده می‌شود، نظر خود را اعلام کنند. این پیشنهاد در عین حال استثناهایی از جمله پوشش صورت به دلایل مذهبی و آئینی در مکان مذهبی نیز برای افراد قائل شده است.

دولت سوئیس تا کنون نظر منفی خود را در مورد این زمینه اعلام کرده و گفته است که چنین قانونی «بیهوده» خواهد بود زیرا بسیاری از زنان مسلمانی که در سوئیس پوشیه یا نقاب می‌گذارند، گردشگر خارجی هستند. دولت همچنین می‌گوید که چنین قانونی در سطح ملی ناقض حاکمیت «کانتون‌»ها یا همان ایالت‌های فدرال سوئیس است و به گردشگری آنها نیز لطمه می‌زند.

دولت سوئیس در عین حال گفته مدافع قانون دیگری است که می‌گوید افراد باید در صورت لزوم، نقاب یا برقع خود را برداشته و چهره خود را به مأمور دولت نشان بدهند. دولت فدرال می‌گوید که در صورت رأی نیاوردن پیشنهاد منع برقع در همه‌پرسی آینده، لایحه مورد نظر خود را پیشنهاد می‌دهد.

پیشنهاد همه‌پرسی برای ممنوعیت برقع را حزب راست افراطی یودی‌سی که بزرگ‌ترین حزب سیاسی در سوئیس است و نیز اتحادیه دموکراتیک فدرال، حامی ارزش‌های کاتولیک داده‌اند. در متن پشنهادی این دو تشکل سیاسی هیچ نامی از برقع یا پوشیه زنان مسلمان برده نشده است، اما هدف اصلی این پیشنهاد منع برقع اسلامی است و آنها در تبلیغات خود برای این پیشنهاد نیز تصویر زنان مسلمان برقع‌پوش را منتشر کرده‌اند.

در متن پیشنهاد آنها نیز آمده است: «هیچ کس حق ندارد کس دیگری را به خاطر جنسیتش مجبور به پوشاندن چهره کند».

بیشتر مدافعان قانون منع برقع را شهروندان و گروه‌های نزدیک به جناح راست افراطی و مخالفان آن را چپ‌ها و میانه‌روها تشکیل می‌دهند.

این نخستین بار نیست که بحث ممنوعیت برقع در سوئیس مطرح می‌شود. برخی از کانتون‌های این کشور از جمله کانتون ایتالیایی‌زبان تسن در جنوب و کانتون سن گال در شرق تا کنون با برگزاری همه‌پرسی، قانون منع برقع را وضع کرده‌اند. این قانون در کانتون‌های دیگر رأی نیاورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه‌پرسی چهارگانه سوئیس؛ از ممنوعیت آزمایش روی حیوانات تا تخصیص یارانه به رسانه‌ها

موافقت سه چهارم مردم سوئیس با طرح ممنوعیت برقع

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد