آگهی

احتمال برگزاری همه‌پرسی ممنوعیت برقع در سوئیس

احتمال برگزاری همه‌پرسی ممنوعیت برقع در سوئیس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت سوئیس در پی امضاء طوماری توسط بیش از ۱۰۰ هزار نفر از شهروندان این کشور، احتمالا استفادۀ زنان مسلمان از برقع در اماکن عمومی را به همه پرسی خواهد گذاشت.

آگهی

این طومار به ابتکار گروهی با نام «آری به ممنوعیت نقاب» (Yes to a Mask Ban) تهیه شده است و اعضای آن قصد دارند روز جمعه این طومار را به مقامات این کشور در شهر برن تحویل دهند تا به این ترتیب رای گیری در این باره تا سال ۲۰۲۰ میلادی انجام شود.


پوشش کامل چهره با نقاب یا برقع، موضوعی حساس در سراسر اروپا محسوب می شود. از عمده دلایل اصرار به ممنوعیت این پوشش، علاوه بر نگرانی‌های امنیتی این است که از نظر برخی، برقع نمادی از تبعیض علیه زنان است و باید غیرقانونی اعلام شود. فرانسه نیز از جمله کشورهایی است که پوشاندن کامل چهره به این روش را در مجامع عمومی ممنوع اعلام کرده است.

آنیان لیبراند از رهبران این کمپین می گوید: «این پوشش‌ها نمادی از اسلام افراطی است و هیچ ارتباطی با موضوع آزادی مذهب ندارد بلکه بیانگر ظلم به زنان است.»

دو سوم از جمعیت ۸.۴ میلیون نفری سوئیس مسیحی هستند. این در حالی است که شمار مسلمانان این کشور طی سالهای اخیر ۵ درصد افزایش یافته است. یکی از دلایل اصلی این روند، افزایش شمار مهاجران مسلمان از یوگسلاوی سابق به این کشور است.

پیش از این در سال ۲۰۱۳ میلادی کانتون ایتالیایی زبان «تیچینو» در جنوب سوئیس، ممنوعیت برقع را به رای گیری گذاشته و تصویب کرده بود. این مصوبه از ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی به اجرا گذاشته شد و برای متخلفان جریمه‌ای تا مبلغ ۱۰ هزار فرانک تعیین شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ممنوعیت پوشیدن عبا در مدارس فرانسه؛ شورای دولتی بر تصمیم دولت صحه گذاشت

برگزاری «جشن دندان» در سریلانکا با حضور فیل‌های تزئین‌شده و نمایش آکروبات‌بازها

قوانین حجاب در کشورهای اروپایی برای پوشش مذهبی در مدارس چیست؟