Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین روز بازارها در دوران پساترامپ؛ دلار آمریکا در بازار تهران گران‌تر شد

اسکناس ۱ دلاری و سکه ۱ یورویی
اسکناس ۱ دلاری و سکه ۱ یورویی Copyright HERIBERT PROEPPER/AP2004
Copyright HERIBERT PROEPPER/AP2004
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که تردید‌های تازه در مورد چشم‌انداز اقتصادی آمریکا، قیمت جهانی نفت را متزلزل کرد و بهای طلا را به دلیل نگرانی از افت نرخ برابری دلار افزایش داد، نرخ آزاد دلار در ایران با وجود خوش‌بینی‌های حاصل از پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به روند صعودی خود ادامه داد.

آگهی

در حالی که تردید‌های تازه در مورد چشم‌انداز اقتصادی آمریکا، قیمت جهانی نفت را متزلزل کرد و بهای طلا را به دلیل نگرانی از افت نرخ برابری دلار افزایش داد، نرخ آزاد دلار در ایران با وجود خوش‌بینی‌های حاصل از پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به روند صعودی خود ادامه داد.

قیمت هر بشکه نفت پایه برنت که در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن در ظهر روز چهارشنبه تا ۵۶ دلار و ۴۴ سنت صعود کرده بود، در جریان معاملات امروز(۲۱ ژانویه/دوم بهمن) تا ۵۵ دلار و ۶۵ سنت پایین آمد. کارشناسان بازار نفت، انتشار داده‌های غافلگیرکننده از افزایش ذخیره نفت خام ایالات متحده را علت این افت ارزیابی کردند. البته به اعتقاد آنها در حالی که نگرانی‌ها در مورد پایین مانده تقاضای نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا افزایش یافته، امیدها به تاثیرگذاری بسته محرک اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری دولت آقای بایدن مانع از کاهش بیشتر بهای جهانی نفت شده است.

با این وجود، برآوردهای اولیه از تاثیرگذاری اجرای این بسته بر افزایش نرخ تورم در ایالات متحده موجب شد تا روز پنجشنبه نیز نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل ارزهای عمده جهان کاهش یابد. هر یورو در این روز در مقابل ۱.۲۱۴۶ دلار آمریکا مبادله شد که نشان از تقویت ۲۷ صدم درصدی ارز واحد اروپایی داشت.

اما در بازار ارز ایران که نخستین روز معاملاتی خود را پس از آغاز دوران ریاست جمهوری جو بایدن سپری می‌کرد، ریال، واحد پول این کشور همزمان در برابر اکثر ارزهای مهم جهان از جمله دلار آمریکا و یورو تضعیف شد.

در شرایطی که بانک مرکزی ایران، نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را در مقایسه با روز چهارشنبه ۱۰۰ تومان کاهش داده بود، قیمت فروش آزاد این ارز ابتدا تا ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان بالا رفت و سپس با وجود این که تا ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان پایین آمد ولی در مجموع در مقایسه با نرخ پایانی مبادلات روز چهارشنبه، رشد ۴۰۰ تومانی را تجربه کرد.

همزمان هر یورو نیز در بازار آزاد تهران ۲۸ هزار و ۴۸۰ تومان خرید و فروش شد که ۶۰۰ تومان بالاتر از نرخ پایانی روز گذشته بود. اما نرخ رسمی عرضه یورو ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان توسط بانک مرکزی ایران اعلام شده که ۵۰ تومان کمتر از بهای روز چهارشنبه بود.

با وجود ثبات نسبی قیمت جهانی طلا، رشد قیمت دلار در بازار ایران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا با رشد ۲۰۰ هزار تومانی در بازار تهران به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برسد و نرخ معاملاتی هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز به یک میلیون و ۳۴ هزار تومان افزایش پیدا کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قیمت جهانی هر اونس طلا روز چهارشنبه و در آستانه انتقال قدرت از دونالد ترامپ به جو بایدن با یک جهش ۳۶ دلاری از مرز هزار و ۸۷۰ دلار گذشت. در طول ۲۴ ساعت گذشته این نرخ همچنان در محدوده هزار و ۸۶۶ دلار تا هزار ۸۷۴ دلار نوسان کرده است. تحلیلگران بازار جهانی طلا معتقدند روند کُند واکسیناسیون کرونا و نگرانی‌ها در مورد افزایش سرعت شیوع مرگبار این ویروس، انتظارها را نسبت به بسته محرک مالی دولت آقای بایدن افزایش داده و برخی سرمایه‌گذاران به این باور رسیده‌اند که تزریق ۱.۹ تریلیون دلار برای رونق بخشی به اقتصاد آمریکا ناکافی است. همچنین با وجود آمادگی دولت آقای بایدن برای حمایت بیشتر از اقتصاد آمریکا برآوردهای برخی سرمایه‌گذاران بر ادامه نزول نرخ برابری دلار آمریکا حکایت دارد.

اما در مقابل، بسیاری از تحلیلگران اقتصادی در ایران امیدوارند که با روی کار آمدن دولت آقای بایدن، روند عرضه نفت ایران به بازارهای جهانی تسهیل شود و شرایط برای آزادسازی بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران در دوران ریاست جمهوری آقای ترامپ آزاد شود. چنان که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه از آزاد شدن بخشی از درآمدهای ارزی مسدود شده کشور خبر داد ولی با این حال این بانک از روز گذشته با افزایش نرخ رسمی عرضه ارز مانع از ادامه نزولی نرخ آزاد دلار شده که از دو هفته پیش آغاز شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دلار به نرخ دوران ترامپ برگشت؛ فاصله نرخ رسمی و آزاد یورو به ۱۴۵۰ تومان رسید

سایه ابهام بر بازار سهام؛ دلایل استعفای رئیس سازمان بورس ایران چه بود؟

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران؛ شهروندان سرخورده همچنان با صندوق‌های رای قهر می‌مانند؟