Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مذاکرات پنهانی ایران با یاران بایدن؛ فیگارو تایید می‌کند و ظریف انکار

رزمایش موشکی ایران
رزمایش موشکی ایران Copyright AP/Iranian Revolutionary Guard
Copyright AP/Iranian Revolutionary Guard
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران ادعای خبرنگار فرانسوی، جورج مالبرونو که ادعا کرده در ۳ هفته گذشته مقامات ایران و دولت جو بایدن برسر برجام مذاکره کرده اند را یک ادعای حساب نشده و واهی خواند.

آگهی

جورج مالبرونو، خبرنگار باسابقه روزنامه فیگارو که حوزه کاری سه دهه اخیرش تحولات خاورمیانه بوده است، روز سه شنبه، با انتشار یک مقاله در این روزنامه چاپ پاریس مدعی شد که مقامات ایرانی بطور مخفیانه در سه هفته گذشته با چند مسئول حوزه سیاست خارجی دولت بایدن بر سر برنامه هسته ای ایران در واشنگتن دیدار و گفتگو کرده اند.

او می گوید هدف اصلی مقامات ایرانی در این گفتگوها مشخصا «تعیین توالی زمانی برای بازگشت» احتمالی جو بایدن به برجام است. آقای مالبرونو در این مقاله مدعی شده است که «بزودی نتیجه این مذاکرات مشخص» خواهد شد.

در همین راستا محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران پیش از جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت:‌ «خیلی جالب است که خبرنگار روزنامه نگار فیگارو چک نکرده است که آقای روانچی در سه هفته گذشته ایران بوده است و روز دوشنبه به تازگی به نیویورک بازگشته است. آنهایی هم تازه برمی ‌گردند یک هفته ‌ای در قرنطینه هستند بنابراین بدون ‌حساب صحبت کرده است.»

از سوی دیگر رضا زندی، خبرنگار باسابقه حوزه نفتی، در رشته توییتی اعلام کرده است که آقای تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل با پیامی از سوی مقامات ایرانی به نیویورک سفرکرده است.

ترکیب سیاستمداران و دیپلمات هایی که جو بایدن در ساختارهای استراتژیک سیاست خارجی آمریکا قرارداده نشان می دهد که اغلب آنها موافق برجام هستند. برخی از آنها از جمله وندی شرمن و جان کری، وزیر خارجه وقت باراک اوباما و امضاکننده برجام در سال ۲۰۱۵، از مهره های تصمیم گیرنده سیاست های خارجی ایالات متحده در ۴ سال آینده نیزخواهند بود.

از سوی دیگر آنتونی بلینکن، وزیر پیشنهادی دولت بایدن در وزارت خارجه، در آخرین سخنان خود تاکید کرده است که ترجیح می دهد مذاکرات جدیدی که برنامه های موشکی ایران را هم دربرمی گیرد با این کشور انجام گیرد.

مقامات ایرانی بارها از هرگونه شرکت در مذاکرات جدید بر سر برنامه هسته ای ایران انتقاد کرده و آنرا نشدنی خوانده اند. محمد جواد ظریف، باردیگر روز چهارشنبه به خبرنگاران درباره هرگونه مذاکره جدید برسر برنامه موشکی ایران در چارچوب مذاکرات برجام گفت:‌ «ما یک توافق مستحکم داریم که شورای امنیت در یک قطعنامه که اتفاقاً ایالات متحده هم بانی آن بوده است به اتفاق آرا رای داده است. در این توافقنامه چه نکاتی که هست و چه نکاتی که نیست، همه با توافق نظر همراه بوده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معرفی تیم دیپلماتیک بایدن؛ مسئول برجام نفر دوم وزارت خارجه آمریکا می‌شود

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

نگاه دیپلمات‌های غربی‌ به سعید جلیلی: یک مومن واقعی به انقلاب و فاجعه