کاروان مهاجران هندوراسی با پلیس گواتمالا در مسیر رسیدن به آمریکا درگیر شد

پلیس گواتمالا
پلیس گواتمالا   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  آسوشیتدپرس

مهاجران هندوراسی روز شنبه ۱۶ ژانویه (۲۷ دی) در تلاشی ناامیدانه برای دور زدن محاصره کاروانشان، با پلیس و نیروهای انتظامی گواتمالا درگیر شدند.

مهاجران هندوراسی روز شنبه ۱۶ ژانویه (۲۷ دی) در تلاشی ناامیدانه برای دور زدن محاصره کاروانشان، با پلیس و نیروهای انتظامی گواتمالا درگیر شدند.

مقام‌های گواتمالا سعی کردند تا مهاجران را در شهر وادو هاندو در بخش چیکویمولا متوقف کنند با این حال این افراد به هر نحوی تلاش کردند محاصره را بشکند و بسیاری نیز توانستند از دست پلیس فرار کنند.

مقام‌های گواتمالا تخمین زده‌اند که حدود ۹ هزار نفر به‌عنوان بخشی از گروه‌هایی که خواهان رسیدن به مرزهای ایالات متحده آمریکا هستند به این کشور وارد شده‌اند.

آسوشیتدپرس
کاروان مهاجران هندوراسیآسوشیتدپرس

دولت گواتمالا ورود مهاجران به خاک این کشور را تخطی از حق‌ حاکمیت خود توصیف کرد و از هندوراس خواست تا برای جلوگیری از به خطر انداختن جان شهروندان خود و افرادی ساکن در شهرهایی که مهاجران از آن مکان‌ها عبور می‌کنند اقدامی انجام دهد. این تاکید به‌خاطر همه‌گیری کووید-۱۹ بیان شده است.

الخاندرو جیاماتی، رئیس جمهوری گواتمالا چهارشنبه شب در فرمانی خواستار اجرای «وضعیت پیشگیری» در امتداد مرز این کشور با هندوراس شد.

در این فرمان، مهاجرانی که اسناد لازم ندارند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند به‌عنوان تهدید توصیف شده‌اند.

ماه گذشته نیز صدها هندوراسی تلاش کردند کاروانی شکل دهند اما مقام‌های این کشور آن‌ها را قبل از رسیدن به مرز گواتمالا متوقف کردند.

مطالب مرتبط