بیون‌تک: توانایی تولید دو میلیارد دوز واکسن کرونا در سال‌جاری را داریم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
عکس تزیینی از تولید واکسن
عکس تزیینی از تولید واکسن   -  Copyright  CANVA PRO

شرکت بیوتکنولوژی بیون‌تک آلمان روز دوشنبه ۱۱ ژانویه (۲۲ دی) اعلام کرد تخمین می‌زند توانایی تولید دو میلیارد دوز واکسن کووید-۱۹ را تا پایان سال ۲۰۲۱ خواهد داشت که از هدف قبلی اعلام شده یعنی ۱.۳ میلیارد دوز بیشتر است.

این شرکت آلمانی که با همکاری شرکت داروسازی فایزر آمریکا نخستین واکسن تایید شده علیه بیماری کووید-۱۹ را تولید کرده است در وبسایت خود تصریح کرد: «با در نظر گرفتن استاندارد جدید که اجازه می‌دهد از هر شیشه حاوی واکسن برای تزریق شش دوز [برای شش نفر] به جای پنج دوز استفاده شود، به این برآورد جدید رسیده است.»

شرکت بیون‌تک همچنین تاکید کرد که امکانات فعلی خود را گسترش می‌دهد به‌طوریکه قصد دارد تا پایان ماه فوریه یک سایت دیگر تولید واکسن در اروپا را در شهر ماربورگ آلمان راه‌اندازی کند.

بیون‌تک راه‌اندازی خط تولید در کارخانه جدید را یک نقطه عطف توصیف کرده است تا ظرفیت تولید سالانه را تا ۷۵۰ میلیون دوز افزایش دهد.

سایت تولید واکسن ماربورگ که دومین مرکز تولید واکسن این شرکت در آلمان است می‌تواند ۲۵۰ میلیون دوز بیشتر را در نیمه اول سال ۲۰۲۱ برای توزیع در بازار تولید کند و کمکی برای کارخانه مستقر در بلژیک برای واکسن مورد نیاز اتحادیه اروپا باشد.

شرکت‌های بیون‌تک و فایزر دارای سه کارخانه دیگر تولید واکسن در ایالات متحده هستند.

آژانس دارویی اروپا جمعه گذشته گفته بود که امکان تزریق شش دوز از هر ویال واکسن بیون‌تک و فایزر با سرنگ‌های مناسب وجود دارد بنابراین ظرفیت استفاده از واکسن‌هایی که قبلا سفارش داده است افزایش پیدا می‌کند.