Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

غواصان نیروی دریایی اندونزی لاشه هواپیمای مسافربری را پیدا کردند

سقو ط هواپیمای اندونزی
سقو ط هواپیمای اندونزی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موقعیت جعبه سیاه و دستگاه ضبط صدای کابین خلبان هواپیمای مسافربری بوئینگ اندونزیایی که روز شنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه) با ۶۲ سرنشین ناپدید شده بود، در آب‌های شمال غربی پایتخت، جاکارتا شناسایی شد.

آگهی

مقامات اندونزی می‌گویند محل سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ این کشور و نیز جعبه سیاه و دستگاه ضبط صدای کابین خلبان را که روز شنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه) با ۶۲ سرنشین ناپدید شده بود، در آب‌های شمال غربی پایتخت، جاکارتا شناسایی کرده‌اند.

هادی تجاهجانتو، فرمانده ارتش اندونزی با اشاره به محل سقوط هواپیما در آب‌های ۲۰ کیلومتری جاکارتا در نزدیکی جزیره لاکی، در تلویزیون این کشور گفت: «گمان ما بر این است که همین مکان محل سقوط بوده است.» وی افزود امیدوار است تا به زودی جعبه سیاه و دستگاه ضبط صدای کابین خلبان را از عمق آب بیرون بیاورند.

همزمان، غواصان نیروی دریایی اندونزی توانستند محل دقیق لاشه هواپیمای مسافربری را در کف دریا و در آب‌های مجاور جاکارتا پیدا و از آن تصویربرداری کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این هواپیمای شرکت هواپیمایی «سریویجایا»، روز شنبه در حالی که با شماره پرواز ۱۸۲ از جاکارتا به پونتیاناک، واقع در استان کالیمانتان در بورنئو می‌رفت، تنها ۴ دقیقه پس از پرواز از صفحه رادار محو شد و در دریا سقوط کرد.

Tatan Syuflana/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
سقوط هواپیمای اندونزیTatan Syuflana/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

نیروی دریایی ارتش اندونزی عملیات خود برای یافتن این هواپیما را که شب گذشته به دلیل تاریکی و بدی هوا متوقف شده بود، بامداد یکشنبه ۱۰ ژانویه (۲۱ دی) از سر گرفت و قطعاتی از لاشه هواپیما و آثاری از بنزین آن را روی آب و نیز بقایای مسافران را پیدا کرد. بیش از ۱۰ کشتی از جمله ۴ شناور نظامی برای جستجو به منطقه اعزام شده‌اند.

هنوز از سرنوشت ۶۲ سرنشین این هواپیما، شامل ۵۰ نفر مسافر و ۱۲ نفر خدمه، گزارش دقیقی منتشر نشده است و خانواده‌‌های مسافران با تجمع در فرودگاه‌های پونتیاناک و جاکارتا همچنان در انتظار دریافت خبری از آنها هستند.

با پیدا شدن لاشه هواپیما امید برای زنده یافتن سرنشینان این هواپیما به یاس تبدیل شده است.

آسوشیتدپرس
سقوط هواپیمای اندونزیآسوشیتدپرس

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی روز یکشنبه با تایید سقوط هواپیما از همه افراد و نهادهای مسئول خواست تا همچنان به جستجوی خود برای یافتن قربانیان ادامه دهند.

روز گذشته نیز شماری از ماهیگیران محلی قطعاتی از هواپیمای سانحه دیده، از جمله قسمتی از بدنه و کابل‌های آن را پیدا و ویدیوی آن را در رسانه‌های اجتماعی همرسان کرده بودند.

آسوشیتدپرس
سقوط هواپیمای اندونزیآسوشیتدپرس

هواپیمایی که دیروز سقوط کرد از نوع بوئینگ ۵۰۰-۷۳۷ کلاسیک با ظرفیت ۱۳۰ سرنشین بود و ۲۶ سال از عمر آن می‌گذشت. پرواز این هواپیما در روز شنبه به دلیل بدی آب و هوا با بیش از نیم ساعت تأخیر انجام شده بود. با این حال هنوز علت سقوط معلوم نیست و خلبان هم پیش از سقوط هواپیما، پیام اضطراری نفرستاده بود.

در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی نیز یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس اندونزی با ۱۹۷ سرنشین در حوالی همان محل حادثه دیروز سقوط کرده و تمامی سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.

هواپیمای اندونزیایی که روز شنبه سقوط کرد متفاوت از مدل بوئینگ ۷۳۷ مکس است که در سالهای اخیر دو سقوط و سانحه مرگبار را رقم زد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اندونزی: بوئینگ مسافربری از صفحه رادار محو شد

سقوط یک هواپیما با ۱۸۹ سرنشین در اندونزی؛ جستجو برای یافتن اجساد ادامه دارد

سقوط هواپیمای نظامی در اندونزی؛ شمار تلفات جانی ۱۴۰نفر اعلام شد