دموکرات‌ها طرح استیضاح ترامپ را به مجلس نمایندگان می‌آورند

جلسه سنای آمریکا
جلسه سنای آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جیمز کلایبرن، مقام ارشد جناح اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، روز یکشنبه ۲۱ دی (۱۰ ژانویه) گفت این مجلس قصد دارد در هفته جاری استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور را به رای بگذارد، هر چند احتمالا چند ماه برای ارسال طرح به سنا صبر خواهد کرد.

آگهی

جیمز کلایبرن، مقام ارشد جناح اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، روز یکشنبه ۲۱ دی (۱۰ ژانویه) گفت این مجلس قصد دارد در هفته جاری استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور را به رای بگذارد، هر چند احتمالا چند ماه برای ارسال طرح به سنا صبر خواهد کرد.

اظهارات آقای کلایبرن در حالی بیان می‌شود که تنش در درون حزب دموکرات بر سر نحوه مواجهه با رویدادهای هفته گذشته شدت گرفته است. گروهی از نمایندگان خواستار پاسخگو کردن دونالد ترامپ برای حمله مرگبار به ساختمان کنگره هستند، در مقابل گروهی دیگر از نمایندگان دموکرات می‌گویند باید بر برنامه جو بایدن، که ۲۰ ژانویه مراسم تحلیف‌اش انجام خواهد شد، تمرکز کرد.

عضو ارشد جناح اکثریت مجلس نمایندگان در پاسخ به اینکه استیضاح آقای ترامپ چه زمانی اعلام وصول خواهد شد گفت: «من فکر می‌کنم خواهد رسید. احتمالا سه‌شنبه، شاید هم چهارشنبه، اما این هفته اتفاق خواهد افتاد.»

دموکرات‌ها در حال ارزیابی این هستند که آیا برای ارسال طرح استیضاح به سنا باید تا پایان صد روز نخست دولت بایدن و انتخاب وزرای کابینه صبر کنند یا همزمان کار استیضاح را پیش ببرند.

آقای کلایبرن در این باره گفت: «به استیضاح رئیس‌جمهور رای می‌دهیم و سپس بعدا تصمیم خواهیم گرفت که چه کاری با این استیضاح انجام دهیم.»

پیشتر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از مایک پنس معاون رئیس‌جمهور خواسته بود با اجرای متمم ۲۵ قانون اساسی دونالد ترامپ را از ریاست جمهوری برکنار کند. متمم ۲۵ بخشی از قانون اساسی آمریکاست که به معاون رئیس‌جمهور اجازه می‌دهد در صورت «عدم توانایی در انجام وظایف رئیس‌جمهور» درخواست خلع وی را مطرح کند.

خانم پلوسی تاکید کرده بود در غیر این صورت، دونالد ترامپ بار دیگر استیضاح خواهد شد. وی در بخش دیگری از سخنانش گفته بود برکناری آقای ترامپ «فوریت بسیار بالایی» دارد.

اظهارنظرها درباره استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا پس از رویدادهای هفته گذشته کنگره بیان می‌شود. در این حادثه شماری از هواداران دونالد ترامپ جهت اخلال در نشست مشترک مجلس نمایندگان و مجلس سنا برای تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری به ساختمان کنگره رفتند که طی درگیری‌های روی داده ۴ تن از معترضان به همراه ۱ پلیس کشته شدند.

دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ ساعت ۱۲ ظهر روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) به پایان می رسد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند