Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دادگاه منهتن مانع از اجرای فرمان ترامپ برای تحریم وکلای حامی دیوان کیفری بین‌المللی شد

Peter Dejong
Peter Dejong Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحریم‌های ترامپ بویژه افرادی را هدف گرفته‌اند که از تحقیقات دربارۀ احتمال ارتکاب جنایت جنگی توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ میلادی حمایت می‌کنند.

آگهی

یک قاضی آمریکا مانع از اجرای فرمان دونالد ترامپ برای تحریم وکلای حقوق بشری شد که از دادگاههای رسیدگی به پرونده‌های ارتکاب جنایت جنگی توسط سربازان آمریکایی در دیوان کیفری بین‌المللی حمایت می‌کنند.

بر اساس حکم اولیه‌ای که روز دوشنبه از سوی کاترین پولک فایلا، قاضی ناحیه منهتن نیویورک در پروندۀ شکایت چهار استاد حقوق دانشگاه صادر شد، فرمان دونالد ترامپ «نقض فاحش» حقوق اولیه شاکیان است و بر این اساس دولت او نمی‌تواند مجازاتهای کیفری یا مدنی را علیه این چهار حقوقدان به اجرا بگذارد.

دونالد در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی فرمانی را صادر کرد که بر اساس آن تحریم‌های اقتصادی و مسافرتی علیه کارکنان دیوان کیفری و هر کسی که از کار آنها حمایت می‌کند، اجرا خواهد شد. این تحریم‌ها بویژه افرادی را هدف گرفته‌اند که از تحقیقات دربارۀ احتمال ارتکاب جنایت جنگی توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ میلادی حمایت می‌کنند.

دادخواست برای منع اجرای فرمان ترامپ، از سوی یک گروه حقوق بشری مستقر در نیویورک موسوم به «عدالت جامعه باز» و اساتید حقوق طرح شده بود.

جیمز گلدستون، مدیر اجرایی این گروه حقوق بشری ضمن استقبال از این حکم دادگاه، از جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا خواست با آغاز کار در ۲۰ ژانویه این فرمان ترامپ را لغو کند؛ زیرا به گفته او این فرمان «در تضاد مستقیم با حمایت تاریخی واشنگتن از عدالت بین‌المللی است.»

دولت ترامپ پیش از این ادعا کرده بود که دیوان کیفری بین‌المللی در جریان رسیدگی به پرونده‌های ارتکاب جنایات جنگی توسط نظامیان این کشور، حاکمیت آمریکا را نقض کرده و به روسیه اجازه دستکاری در راستای منافعش را داده است.

در آن زمان، دادگاه لاهه صدور چنین فرمانی را از سوی دونالد ترامپ، حمله به عدالت کیفری بین‌المللی و حاکمیت قانون خوانده بود؛ اتحادیه اروپا نیز با این فرمان مخالفت کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت آمریکا تحریم‌های ترامپ علیه دیوان کیفری بین‌المللی را لغو کرد

فرانسه تحریم آمریکا علیه دیوان کیفری بین‌المللی را خطرناک خواند

آمریکا دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را تحریم کرد