Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرانسه تحریم آمریکا علیه دیوان کیفری بین‌المللی را خطرناک خواند

دیوان کیفری بین‌المللی
دیوان کیفری بین‌المللی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک سخنگوی کمیسیون اروپا نیز اعلام کرد که اتحادیه اروپا از دیوان کیفری بین‌المللی حمایت کرده و «با هر اقدامی که به نظام قضایی کیفری بین‌المللی خدشه وارد کند، شدیدا مخالفت خواهد کرد».

آگهی

دولت فرانسه به تحریم اخیر آمریکا علیه دیوان کیفری بین‌المللی شدیدا واکنش نشان داد و آن را یک «حمله خطرناک» به این مرجع قضایی دانست.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه ۱۳ شهریور با اعلام موضع کشورش گفت: «اقدامات تحریمی اعلام شده در تاریخ ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) به معنی حمله‌ای خطرناک به این دیوان و امضا کنندگان اساسنامه رم است.»

لودریان همچنین با اعلام این که حرکت اخیر آمریکا به معنی «زیر سؤال بردن همه‌جانبه‌نگری و استقلال دستگاه قضایی» است، از دولت واشنگتن خواست تا از این اقدام صرف نظر کند. وی افزود: «فرانسه بار دیگر بر حمایت بی‌دریغ خود از دیوان کیفری بین‌المللی و کارکنانش و نیز از استقلال نظام قضایی تأکید نموده و همواره تلاش می‌کند تا بر مبنای اساسنامه رم، شرایط را برای انجام مأموریت این دیوان در عین استقلال و بی‌طرفی فراهم سازد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا از دیوان کیفری بین‌المللی حمایت کرده و «با هر اقدامی که به نظام قضایی کیفری بین‌المللی خدشه وارد کند، شدیدا مخالفت خواهد کرد».

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه «فاتو بنسوده»، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی و نیز برخی دیگر از مسئولان این دیوان را به دلیل پیگرد اتباع آمریکایی تحریم کرده بود. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با اعلام این موضوع گفته بود: «ما تلاش های نامشروع دیوان کیفری بین‌المللی برای تعقیب آمریکایی‌ها را تحمل نخواهیم کرد.»

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا ماه ژوئن (خرداد) سال جاری با صدور فرمانی اجرایی امکان اعمال تحریم علیه مقامات دیوان کیفری بین‌المللی، مستقر در لاهه را فراهم کرده بود. رئیس جمهوری ایالات متحده با این اقدام قصد داشت مسئولان دیوان کیفری بین‌المللی را از تعقیب قضایی نظامیان آمریکا به دلیل نقش آنها در جنگ افغانستان منصرف کند.

دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی ماه مارس (اسفند/فروردین) سال جاری میلادی تصمیم گرفت که تحقیقات درباره نقش نظامیان آمریکا در افغانستان و احتمال ارتکاب «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» از طرف آنها را آغاز کند. دادستانی این دیوان همچنین در آن زمان اعلام کرد که در مورد ارتکاب شکنجه از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز تحقیق خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت آمریکا تحریم‌های ترامپ علیه دیوان کیفری بین‌المللی را لغو کرد

دادگاه منهتن مانع از اجرای فرمان ترامپ برای تحریم وکلای حامی دیوان کیفری بین‌المللی شد

دیوان کیفری بین المللی با تحقیق درباره جنایت جنگی در افغانستان مخالفت کرد