«مانع‌تراشی مقامات فرانسوی در پوشش خبری پناهجویان»؛ دو روزنامه‌نگار شکایت کردند

تخلیه پناهجویان از اردوگاه‌های شمال فرانسه
تخلیه پناهجویان از اردوگاه‌های شمال فرانسه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در مقابل یک مسئول فرمانداری «دانکرک»، از شهرهای شمالی فرانسه وضع محدودیت‌ها را در شرایط ویژه امری طبیعی می‌داند و معتقد است که ایجاد حریم امنیتی در اینگونه عملیات نباید هیچ فرد و یا حتی فعالان مطبوعاتی را متعجب کند.

آگهی

دو روزنامه‌نگار فرانسوی که مدعی‌اند در تلاش برای پوشش خبری و گزارش نحوه تخلیه اردوگاه پناهحویان در شمال این کشور با موانع مقامات دولتی و محلی روبرو شده‌اند، به دادگاه شکایت کردند.

این شکایت در واقع نوعی اعتراض به کارشکنی و ایجاد مانع بر سر «اطلاع‌رسانی آزاد» است که به گفته دو روزنامه‌نگار شاکی به دلیل عدم صدور مجوز پوشش عملیات تخلیه اردوگاه‌های پناهجویان در سواحل شمالی و منطقه «پا-دو-کاله» در پیش گرفته شده است.

دو روزنامه‌نگار فرانسوی روز دوشنبه با طرح شکایت در دادگاه اداری شهر لیل از مسئولان قضایی خواستند تا با صدور حکمی مقامات دولتی و محلی در مناطق شمالی این کشور را ملزم به دادن اجازه برای دسترسی آنها به محل‌های تخلیه اردوگاه‌ پناهجویان کنند.

دادگاه قرار است حداکثر تا روز سه شنبه رای خود را به این درخواست که برای پوشش خبری و تهیه گزارش از نحوه تخلیه ارودگاه پناهجویان ارائه شده، صادر کند.

سیمون هامه، روزنامه‌نگار فرانسوی که به همراه لويی ویتر، همکار عکاس خود در دادگاه اداری شهر لیل حضور یافته بود در جریان جلسه دادرسی به این شکایت تصریح کرد: «ما قبل از هر چیز برای یک مطالبه ساده اینجا هستیم که به انجام کار و وظایف ما در لحظه مربوط می شود؛ ما فقط می‌خواهیم که امکان بازگشت فراهم شود و بتوانیم آنچه در آنجا اتفاق می‌افتد را پوشش دهیم.»

این دو روزنامه‌نگار ۲۵ و ۳۰ ساله که هفته گذشته بارها با موانع جدی برای پوشش خبری عملیات تخلیه پناهجویان در مناطق شمالی فرانسه روبر شده و امکان تهیه گزارش‌های مستند را دریافت نکرده‌ بودند این محدودیت‌ها را به عنوان نقض آشکار و غیرقانونی اصل آزادی اطلاع رسانی محکوم کرده‌اند.

در مقابل یک مسئول فرمانداری «دانکرک»، از شهرهای شمالی فرانسه وضع محدودیت‌ها را در شرایط ویژه امری طبیعی می‌داند و معتقد است که ایجاد حریم امنیتی در اینگونه عملیات مسئله‌ای «کلاسیک» است و این امر نباید هیچ فرد و یا حتی فعالان مطبوعاتی را متعجب کند.

به گفته این مقام محلی، موضوع اصلی جلوگیری از وقوع هرگونه حادثه ناگوار است زیرا به گفته وی در جریان این عملیات ماشین‌آلات ساختمانی و راه‌سازی زیادی در حاد تردد در منطقه هستند و امکان وجود سلاح‌های گرم و یا سرد نیز وجود دارد.

معاون بخشدار منطقه کاله نیز در همین راستا یادآور شده که در پایان هر عملیات تخلیه بیانیه‌ای مطبوعاتی شامل جزئیات کامل عملیات و نام افراد تخلیه و پناه داده شده منتشر می‌شود.

گفتنی است که اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران فرانسه با انتشار یادداشتی به صورت داوطلبانه از اقدام قضایی دو روزنامه‌نگار شاکی حمایت و وضع چنین محدودیت‌هایی را «غیر قابل توجیه و نقض آشکار و غیرقابل انکار اصل آزادی مطبوعات» تلقی کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برچیده شدن چادر پناهجویان در مرکز پاریس به‌دست پلیس

زنی که پناهجویان کاله مامان صدایش می‌کنند

در آستانه بازی‌های المپیک، پلیس فرانسه پناهجویانی را که مقابل تالار شهر پاریس می‌خوابیدند بیرون کرد