آیا زبان انگلیسی پس از برکسیت همچنان زبان رسمی اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جمع کردن پرچم انگلیس
جمع کردن پرچم انگلیس   -  Copyright  AP Photo

کمیسیون اروپا اعلام کرد زبان انگلیسی پس از برکسیت در سال ۲۰۲۱ همچنان به عنوان زبان رسمی اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند.

پیش از این برخی خبرها در فضای مجازی حکایت از آن داشت که اتحادیه اروپا استفاده از زبان انگلیسی را پس از رسمی شدن برکسیت در روز جمعه اول ژانویه ۲۰۲۱ کنار خواهد گذاشت و آن را به زبان کاری تنزل خواهد داد.

اما اتحادیه اروپا در پاسخ به یورونیوز قاطعانه این خبر را تکذیب کرد و آن را شایعه دانست. یکی از سخنگویان کمیسیون اروپا در مذاکرات اتحادیه اروپا و بریتانیا نیز گفت که انگلیسی، زبان رسمی اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ یک نماینده شناخته شده پارلمان اروپا گفته بود «اگر بریتانیا را نداشته باشیم، انگلیسی هم نداریم.»

زبان انگلیسی از سال ۱۹۷۳ به عنوان زبان رسمی اتحادیه اروپا انتخاب شد. این در حالی بود که اگر چه بریتانیا به عنوان تنها کشور عضو اتحادیه اروپا، زبان رسمی‌اش انگلیسی بود اما دیگر کشورهای عضو نیز از انگلیسی استفاده می‌کردند. البته زبان‌های متفاوت برای زبان رسمی اتحادیه اروپا نامزد شده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال وب سایت رسمی اتحادیه اروپا تأکید کرده است که زبان انگلیسی حتی پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، یکی از زبان‌های رسمی ایرلند و مالت است.

کمیسیون اروپا پس از همه پرسی بریتانیا در ژوئن ۲۰۱۶ در بیانیه‌ای تأکید کرده بود که هرگونه تغییر در نظام زبان نهادهای اتحادیه اروپا منوط به رأی موافق شورای اروپایی است.