Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لغو سفر به ناکجاآباد؛ پناهجویان با پای پیاده به اردوگاه سوخته بوسنی بازگردانده شدند

ممانعت پلیس بوسنی و هرزگوین از انتقال پناهجویان مستقر در اردوگاه سوخته لیپا
ممانعت پلیس بوسنی و هرزگوین از انتقال پناهجویان مستقر در اردوگاه سوخته لیپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حدود هزار پناهجوی مستقر در اردوگاه سوخته لیپا با ممانعت پلیس بوسنی و هرزگوین از ادامه مسیر کاروان اتوبوس‌های حامل آنها بار دیگر با پای پیاده به این ارودگاه باز گشتند.

آگهی

حدود هزار پناهجوی مستقر در اردوگاه سوخته لیپا با ممانعت پلیس بوسنی و هرزگوین از ادامه مسیر کاروان اتوبوس‌های حامل آنها بار دیگر با پای پیاده به این ارودگاه باز گشتند.

با تشدید اختلاف میان مقام‌های دولت جمهوری بوسنی و هرزگوین، پلیس از انتقال پناهجویان به یک پادگان نظامی واقع شده در ۳۲۰ کیلومتری لیپا جلوگیری کرد و پناهجویانی که برخی از آنها ۳۶ ساعت در اتوبوس معطل و بلاتکلیف مانده بودند، با اجبار راهی اردوگاهی شدند که در پی وقوع آتش‌سوزی چهارشنبه گذشته کاملا غیرقابل سکونت شده است.

افزون بر اختلاف موجود میان وزارت امنیت و دارایی بوسنی برای انتقال پناهجویان به پادگان نظامی واقع در شهر برادنیا، برخی رسانه‌های محلی بوسنی روز چهارشنبه از وقوع تجمع اعتراضی تعدادی از ساکنان این شهر علیه ورود پناهجویان به پادگان برادنیا خبر داده بودند.

AP Photo
بازگشت پناهجویان آواره در بوسنی به اردوگاه سوخته لیپاAP Photo

وقوع آتش‌سوزی گسترده چهارشنبه هفته پیش در کمپ لیپا واقع در حاشیه شهر بیهاچ بوسنی حدود هزار و دویست پناهجوی ساکن این اردوگاه را با معضل دسترسی به امکانات اولیه زندگی مواجه کرد. در حالی که پیشتر نیز پناهجویان ساکن در اردوگاه از وضع بد امکانات آن برای سکونت زمستانی گلایه می‌کردند، پلیس و مقامات سازمان ملل پس از بررسی شواهد موجود اعلام کردند که این آتش‌سوزی احتمالا توسط پناهجویان ناراضی انجام شده است.

اردوگاه لیپا بهار گذشته به عنوان اردوگاه موقت تابستانی افتتاح شده بود و قرار بود برای فصل زمستان بازسازی شود. اما مخالفت مقامات محلی بیهاک با انتقال پناهجویان به اردوگاه بیرا واقع در نزدیکی این شهر ساکنان لیپا را وارد دوره بلاتکلیفی بی‌پایان کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نزدیک به ۱۰ هزار پناهجو از کشورهای آفریقایی و خاورمیانه که به امید پناهندگی در کشورهای ثروتمندتر اروپای غربی و شمالی، مسیر بوسنی و هرزگوین و کرواسی را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند، ماه‌هاست در این کشور گرفتار شده‌اند.

اتحادیه اروپا اخیرا افزون بر ۶۰ میلیون یورویی که پیشتر برای مدیریت بحران پناهجویان به بوسنی و هرزگوین اختصاص داده بود، ۲۵ میلیون یورویی دیگر نیز در نظر گرفته ولی بروکراسی طولانی در این کشور مانع از بهسازی فوری اردوگاه‌های مهاجران غیرقانونی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجران بی‌خانمان در بوسنی؛ ۸۵۰ نفر به چادرهای گرم منتقل شدند

«هزاران مهاجر» بی‌پناه در زمستان بوسنی؛ اتحادیه اروپا هشدار داد

نخستین برف زمستانی پناهجویان را در غرب بوسنی زمین‌گیر کرد