Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سفر به ناکجاآباد؛ پناهجویان اردوگاه سوخته بوسنی به جاده زدند

انتقال پناهجویان مستقر در بوسنی و در نزدیکی مرز کرواسی
انتقال پناهجویان مستقر در بوسنی و در نزدیکی مرز کرواسی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدها پناهجوی آفریقایی و آسیایی روز سه‌شنبه در سرمای کنار جاده انتظار کشیدند تا از اردوگاهی سوخته در بوسنی به پادگانی نظامی منتقل شوند؛ انتظاری که به دلیل اختلاف نظر میان مقامات جمهوری بوسنی و هرزگوین برای تعیین مقصد بعدی آنها ساعت‌ها طول کشید.

آگهی

صدها پناهجوی آفریقایی و آسیایی روز سه‌شنبه در سرمای کنار جاده انتظار کشیدند تا از اردوگاهی سوخته در بوسنی به پادگانی نظامی منتقل شوند؛ انتظاری که به دلیل اختلاف نظر میان مقامات جمهوری بوسنی و هرزگوین برای تعیین مقصد بعدی آنها ساعت‌ها طول کشید.

وقوع آتش‌سوزی گسترده چهارشنبه هفته گذشته در کمپ لیپا واقع در حاشیه شهر بیهاچ بوسنی حدود هزار و دویست پناهجوی ساکن این اردوگاه را آواره کرد. پلیس و مقامات سازمان ملل پس بررسی شواهد موجود اعلام کردند که این آتش‌سوزی احتمالا توسط برخی پناهجویان ناراضی از وضعیت اردوگاه لیپا برنامه‌ریزی و اجرا شده بوده است.

در حالی که وزارت امنیت جمهوری بوسنی و هرزگوین روز سه‌شنبه(۲۹ دسامبر) اعلام کرده بود که پناهجویان به یک پادگان نظامی در شهر برادینا واقع در ۳۲۰ کیلومتری کمپ لیپا منتقل می‌شوند، وزارت دارایی این کشور تاکید کرد که هنوز توافقی برای انتقال پناهجویان حاصل نشده است.

با این حال، رسانه‌های بوسنیایی تصاویری از کاروان اتوبوس‌های پارک شده در نزدیکی کمپ لیپا منتشر کردند که در حال سوار کردن پناهجویان بودند. همزمان برخی رسانه‌های دیگر این کشور نیز از وقوع تجمع اعتراضی تعدادی از ساکنان برادینا علیه ورود پناهجویان به این شهر خبر دادند.

اردوگاه لیپا ، که بهار گذشته به عنوان اردوگاه موقت تابستانی افتتاح شده بود، قرار بود از روز چهارشنبه گذشته برای نوسازی زمستان تعطیل شود. به همین منظور دولت قصد داشت که پناهجویان این اردوگاه را به کمپ بیرا واقع در در بیهاک بازگرداند، کمپی که در اکتبر گذشته تعطیل شده بود، اما مقامات محلی بیهاک ضمن مخالفت با این اقدام دولت تاکید کردند که تمامی مناطق بوسنی باید بار بحران مهاجران را به طور همزمان تحمل کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

حدود ۱۰ هزار پناهجو که به امید رسیدن به کشورهای ثروتمندتر عضو اتحادیه اروپا رنج مهاجرت را به تن خریده‌اند، مدتهاست که در ارودگاه‌های مهاجرت بوسنی و هرزگوین گرفتار شده‌اند.

اتحادیه اروپا که پیشتر ۶۰ میلیون یورو برای مدیریت بحران پناهجویان به بوسنی و هرزگوین اختصاص داده بود به تازگی از افزایش ۲۵ میلیون یورویی این اعتبار خبر داده ولی تاکید کرده که این کشور باید فورا به بهسازی اردوگاه‌های خود برای جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی اقدام کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجران بی‌خانمان در بوسنی؛ ۸۵۰ نفر به چادرهای گرم منتقل شدند

دیوان دادگستری اروپا: مجارستان پناهجویان را به طور غیرقانونی بازداشت می‌کند

نخستین برف زمستانی پناهجویان را در غرب بوسنی زمین‌گیر کرد