جاسوس پیشین اسرائيل پس از ۳۵ سال به خانه بازگشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جاناتان پولارد بیرون دادگاه در سال ۲۰۱۵
جاناتان پولارد بیرون دادگاه در سال ۲۰۱۵   -   کپی رایت  آسیوشیتد پرس

جاناتان پولارد، تحلیلگر پیشین نیروی دریایی ایالات متحده، که به جرم جاسوسی برای اسرائيل ۳۰ سال در آمریکا زندانی شده بود، بامداد چهارشنبه به همراه همسرش به اسرائيل بازگشت.

بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر اسرائيل که در فرودگاه بین‌المللی تلاویو به استقبال پولارد ۶۶ ساله و همسرش اِستِر رفته بود تابعیت اسرائيل را همراه کارت شناسایی‌ تازه به آنها اعطا کرد و گفت:‌«شما در خانه‌اید. چه لحظه‌ای، چه لحظه‌ای!»

جاناتان پولارد که پس از پیاده شدن از هواپیما بر خاک اسرائيل بوسه زده بود گفت: «مسروریم که بعد از ۳۵ سال به خانه برگشته‌ایم.» و افزود: «امیدواریم که زندگی‌مان را اینجا از سر بگیریم و به‌زودیِ زود شهروندان مفیدی بشویم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای پولارد در دههٔ ۱۹۸۰ تحلیلگر غیرنظامی پنتاگون بود و روی اطلاعات نیروی دریایی کار می‌کرد. او اسرار نظامی آمریکا را به اسرائیل فروخت و پس از لو رفتن به سفارت اسرائيل پناه برد تا پناهندگی سیاسی بگیرد اما ناکام ماند و پس از اعتراف به جرم خود ۳۰ سال زندانی شد. این رویداد تا سالها بر روابط دو کشور تأثیر منفی گذاشت.

جاناتان پولارد سرانجام در اواخر سال ۲۰۱۵ از ۵ سال آزادی مشروط برخوردار شد که در ماه نوامبر امسال به پایان رسید و او سرانجام اجازهٔ سفر پیدا کرد.

آزادی این جاسوس اسرائیلی یکی از آخرین هدیه‌های دیپلماتیک دونالد ترامپ،‌ رئيس جمهوری ایالات متحده به نخست وزیر اسرائيل تلقی می‌شود و بخت او را برای برنده شدن در انتخابات ۲۳ مارس بیشتر می‌کند.

دونالد ترامپ پیش از این بیت‌المقدس را به‌عنوان پایتخت اسرائيل به‌رسمیت شناخت، سفارت ایالات متحده را به این شهر منتقل کرد. وی همچنین بلندی‌های جولان را جزو خاک اسرائیل شمرد و شهرک‌های اسرائيلی کرانهٔ باختری رود اُردن را قانونی خواند.