Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جان لوکاره، نویسندهٔ داستان‌های جاسوسی و مأمور اطلاعاتی پیشین بریتانیا درگذشت

جان لوکاره، هنگام دریافت دکترای افتخاری ادبیات از دانشگاه آکسفورد
جان لوکاره، هنگام دریافت دکترای افتخاری ادبیات از دانشگاه آکسفورد Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«شاید معروفترین اظهار نظر لوکاره همان باشد که دربارهٔ سلمان رشدی، نویسندهٔ بریتانیایی-هندی و رمان جنجال‌برانگیزش آیات شیطانی، در روزنامهٔ گاردین نوشت»

آگهی

دیوید جان مور کورن‌وِل، معروف به جان لوکاره، نویسندهٔ مشهور بریتانیایی و خالق آثاری چون «جاسوسی که از سردسیر آمد» و «قتل بی‌عیب‌ونقص»، در ۸۹ سالگی چشم از جهان فرو بست. طبق گفتهٔ پزشکان، آقای لوکاره به‌خاطر تنگی نفس در گذشته و مرگش ربطی به همه‌گیری کووید-۱۹ نداشت.

مدیر آژانس ادبی و استعدادیابی کرتیس براون دربارهٔ او نوشت:‌ «مانند او هرگز دیده نخواهد شد، هر عاشق کتاب و هر علاقه‌مند به وضع بشر، جای خالی او را حس خواهد کرد.»

سبکی برآمده از دل واقعیّت

جان لوکاره در ۱۹۳۱ در شهر دورسِت بریتانیا به‌دنیا آمد و در اوایل دههٔ پنجاه دبیر زبان‌های فرانسوی و آلمانی در کالج ایتن لندن، ملقب به «مشهورترین دبیرستان جهان» بود. او در سال‌های جنگ سرد جذب سازمان اطلاعات بریتانیا شد و در سالهای دههٔ ۱۹۶۰ به ام‌آ‌ی۶ ، دایرهٔ ضدجاسوسی منتقل شد.

پس از موفقیّت رمان «جاسوسی که از سردسیر آمد» معلوم شد که جان لوکاره همان دیوید کورن‌ول و نویسندهٔ این رمان بوده، و همزمان ادارهٔ اطلاعات بریتانیا کشف کرد که یکی از مأموران ام‌آی‌۶ جاسوس دوجانبهٔ روسیه و بریتانیا بوده است. مجموعهٔ این رویدادها سبب شد تا لوکاره از کار در سازمان اطلاعات کنار برود.

او که از ۱۹۶۴ تمام‌وقت به نوشتن پرداخت و تا پایان عمر ۲۵ رمان نوشت که آخرین آنها با نام «مأموری دوان در میدان» در سال ۲۰۱۹ چاپ شد.

به نوشتهٔ نشریهٔ آبزِروِر، «او از تجربهٔ خود برای خلق جهانی داستانی بهره برد که سرشار از ابهام‌های اخلاقی، مخاطرات حرفه‌ای، و فساد اداری بود، جهانی که بسیار زنده به‌نظر می‌رسید. وضوح خاص نثر او فقط درخورِ تاریکیِ آشکار همان چیزهایی بود که توصیفشان می‌کرد.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

اظهارنظرهای جنجالی

این نویسندهٔ معروف در دهه‌های بعد از اظهار نظر سیاسی دست نکشید و دو ماه پیش از حملهٔ آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ در مقاله‌ای زیر عنوان «ایالات متحده دیوانه شده است» به سیاست‌های جورج بوش تاخت و آنها را «فراتر از هرچیزی که بن‌لادن در پلیدترین خواب‌های خود، ممکن بود آرزو داشته باشد» خواند.

اما شاید معروفترین اظهار نظر لوکاره همان باشد که دربارهٔ سلمان رشدی، نویسندهٔ بریتانیایی-هندی و رمان جنجال‌برانگیزش آیات شیطانی در روزنامهٔ گاردین نوشت: «قانونی در طبیعت و حیات نیست که بگوید می‌شود به مذاهب بزرگ توهین کرد و مصون ماند.»

شماری از داستان‌های جان لوکاره به‌خاطر جذابیّت روایت و قدرت واقع‌نمایی‌شان، طی چند دههٔ گذشته دستمایهٔ تولید آثار سینمایی و تلویزیونی شده‌اند. او همچنین چندین داستان کوتاه و فیلمنامه نوشت و در چند فیلم که از روی آثار خودش ساخته شده بود نیز ایفای نقش کرد.

این نویسندهٔ برجسته دکترای افتخاری ادبیات را از دانشگاه‌های آکسفورد و باتِ بریتانیا گرفت و جوایز ادبی بسیاری از جمله جایزهٔ گوته، و جایزهٔ سامرست موآم را در کارنامهٔ خود داشت.

از میان آثار او «جاسوسی که از سردسیر آمد»، «پیله ور، خیاط، سرباز، جاسوس»، «قتل بی‌عیب‌ونقص» و «میراث جاسوسان» به‌فارسی ترجمه شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اریک کارل، خالق «کرم ابریشم خیلی گرسنه» درگذشت

جاسوس پیشین اسرائيل پس از ۳۵ سال به خانه بازگشت

مرگ جاسوس دوجانبه بریتانیایی؛ افشاگر تونل مخفی برلین که از زندان به بلوک شرق گریخت