لاوروف: همکاری نظامی روسیه و ترکیه با وجود تحریم آمریکا ادامه خواهد یافت

وزرای خارجه روسیه و ترکیه
وزرای خارجه روسیه و ترکیه   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه گفت که مسکو همکاری‌های نظامی خود را با آنکارا با وجود تحریم های آمریکا علیه ترکیه ادامه خواهد داد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه گفت که مسکو همکاری‌های نظامی خود را با آنکارا با وجود تحریم های آمریکا علیه ترکیه ادامه خواهد داد.

ترکیه به عنوان یک کشورعضو ناتو سیستم پدافند موشکی اس۴۰۰ روسیه را از این کشور خریداری کرده است.

آقای لاوروف در دیدار با مولود چاوش اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود در مسکو بار دیگر بر توسعه همکاری‌های نظامی روسیه با ترکیه تأکید و از این اقدام به عنوان یک هدف مشترک یاد کرد.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که ولادیمیر پوتین از عزم ترکیه برای ادامه همکاری‌های نظامی با مسکو با وجود «فشارهای نامشروع» واشنگتن قدردانی می‌کند.

آمریکا اواسط ماه دسامبر ۲۰۲۰ تحریم هایی را علیه صنایع دفاعی ترکیه به دلیل تلاش آنکارا برای دستیابی به سیستم پدافند موشکی اس۴۰۰ روسیه وضع کرد. واشنگتن در اقدام تحریمی خود با منع تخصیص هرگونه مجوز صادرات جدید سلاح به ترکیه، ورود وابستگان نهاد دولتی مسئول خرید تسلیحات در ترکیه را به خاک آمریکا ممنوع اعلام کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از تصمیم آمریکا برای تحریم ترکیه، این اقدام را تجاوز به حق حاکمیت ترکیه ارزیابی کرد.

اگر چه روسیه و ترکیه در بسیاری از موضوعات مانند سوریه، لیبی و قفقاز در رقابت هستند اما هر دو کشور بر حفظ روابط سازنده میان خود تأکید دارند.

کشورهای غربی رویکرد روسیه و ترکیه در سال‌های اخیر را به دیده منفی می نگرند چرا که ترکیه به عنوان عضوی از ناتو با رقیب ژئوپلیتیکی‌شان وارد همکاری‌های نظامی شده است.

البته وزیر خارجه روسیه تأکید دارد که تحریم‌های غرب علیه ترکیه بر روابط دو کشور تأثیر نمی‌گذارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط