واکسن کرونای فایزر به‌علت مشکل حمل‌ونقل با تأخیر به ۸ کشور اروپایی می‌رسد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکسن تولیدی فایز
واکسن تولیدی فایز   -  Copyright  آسیوشیتد پرس

وزارت بهداشت اسپانیا اعلام کرد که شرکت فایزر، به‌دلیل بروز مشکلات فنی، ارسال بسته‌های واکسن کرونا را به ۸ کشور اروپایی از جمله اسپانیا با تأخیر انجام می‌دهد.

نمایندگی فایزر در اسپانیا شامگاه یکشنبه به وزارت بهداشت این کشور اعلام کرده است که به دلیل «مشکل فنی در بار زدن و ارسال» محموله‌ها در انبار فایزر در بلژیک، واکسن‌های این شرکت با تأخیر به هشت کشور از جمله اسپانیا می‌رسد.

این در حالی است که اکثر کشورهای اروپایی دیروز به‌شکل همزمان کارزار واکسیناسیون علیه کووید-۱۹ را آغاز کرده‌‌اند.

شرکت فایزر روز دوشنبه در پاسخ به پرسش یورونیوز دراین‌باره اعلام کرد: «به‌خاطر مسائل فنی کوچکی، ارسال شمار محدودی از محموله‌هایمان را از نو برنامه‌ریزی کردیم. این مشکل فنی اکنون برطرف و محموله‌ها ارسال شده است. هیچ مسئلهٔ تولیدی که بخواهیم اطلاع بدهیم در میان نیست.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محمولهٔ بعدی واکسن اسپانیا با یک روز تأخیر در روز سه‌شنبه به‌دست مسئولان بهداشتی این کشور خواهد رسید. سالوادور ایلا، وزیر بهداشت اسپانیا در مصاحبه‌ای رادیویی گفت که مشکل «به کنترل دما» مربوط بوده که «ظاهر حل شده» است.

واکسن تولیدی شرکت فایزر بیون‌تک باید در دمای منفی ۷۰ درجهٔ سانتیگراد نگهداری شود و بنابراین در جعبه‌های ویژه‌ای در کنار یخ خشک جاسازی و ارسال می‌شود. این واکسن پس از خروج از فریزر باید در دمای ۲ تا ۸ سانتیگراد درجه نگهداری شود و تا پنج روز قابل استفاده خواهد بود.

اسپانیا بناست تا سه ماه آینده هر هفته ۳۵۰ هزار واکسن کرونای ساخت شرکت فایزر را دریافت کند. اکثر کشورهای اروپایی واکسیناسیون علیه ویروس کرونا را با تزریق واکسن فایزر به سالمندان، کارکنان بخش بهداشت و نیز سیاستمداران آغاز کرده‌اند.