کشورهای عضو اتحادیه اروپا کارزار واکسیناسیون کرونا را آغاز کردند

تزریق واکسن کرونا در آلمان
تزریق واکسن کرونا در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واکسیناسیون در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با تزریق واکسن شرکت‌های داروسازی «فایزر» و «بیون تک» به افراد آسیب‌پذیر آغاز شد.

آگهی

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز یکشنبه به طور رسمی کارزار واکسیناسیون جمعیت ۴۵۰ میلیون نفری خود در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را آغاز کردند.

واکسیناسیون در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با تزریق واکسن شرکت های داروسازی «فایزر» و «بیون تک» به افراد آسیب پذیر آغاز شد. محموله های واکسن کرونا از روز جمعه وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده بود.

برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند ایتالیا و اسپانیا از اولین کشورهایی بودند که درگیر بحران همه گیری بیماری «کووید ۱۹» شدند. تاکنون دستکم ۱۶ میلیون مورد ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا شناسایی شده است. از این تعداد بیش از ۳۳۶ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه آغاز هماهنگ واکسیناسیون در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را «لحظه ای تاثیرگذار از اتحاد» خوانده بود. برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند آلمان، مجارستان و اسلوواکی روز شنبه کارزار واکسیناسیون را آغاز کرده بودند. 

یک زن ۱۰۱ ساله از جمله اولین افرادی بود که روز شنبه در یکی از خانه های سالمندان آلمان در مقابل بیماری همه گیر «کووید ۱۹» واکسینه شد. 

بریتانیا، کانادا و آمریکا از چند هفته پیش کارزار واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا را با واکسن «فایزر» و «بیون تک» آغاز کرده بودند. 

اولویت واکسیناسیون با افراد مسن و کارکنان بخش بهداشت و درمان است

هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور جداگانه در مورد گروه هایی که در اولویت واکسیناسیون هستند تصمیم خواهد گرفت. در حالی که اسپانیا، فرانسه و آلمان افراد مسن را در اولویت قرار داده اند ایتالیا کارکنان بخش بهداشت و درمان را پیش از دیگر گروه ها واکسینه خواهد کرد. 

لهستان نیز مانند ایتالیا تصمیم گرفته است تا اولویت واکسیناسیون را به کارکنان بخش بهداشت و درمان بدهد. 

زوزانا چاپوتووا، رئیس جمهوری ۴۷ ساله اسلوواکی در راستای تشویق شهروندان به استفاده از واکسن کرونا در نظر دارد روز یکشنبه خودش را واکسینه کند. 

کارزار واکسیناسیون در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حالی آغاز شد که موارد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا که پیش از این در بریتانیا شیوع یافته بود در فرانسه و اسپانیا نیز گزارش شده است. 

شرکت داروسازی «بیون تک» ابراز اطمینان کرده است که واکسن تولید شده در برابر نوع جهش یافته ویروس کرونا نیز کارایی خواهد داشت. با این حال این شرکت اعلام کرده که برای حصول «اطمینان کامل» از کارایی واکسن در برابر ویروس جهش یافته به بررسی های بیشتری نیاز است. 

اداره دارویی اروپا قرار است روز ششم ژانویه (۱۷ دی) نظر خود درباره استفاده از واکسن شرکت مدرنا را اعلام کند. اداره دارو و غذای آمریکا مجوز استفاده از این واکسن را صادر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیوع روزافزون کرونا در جهان؛ محدودیت‌های اجتماعی در سال جدید میلادی تشدید می‌شوند

اینترپل نسبت به افزایش «چشمگیر» جرائم برای دستیابی به واکسن کرونا هشدار داد

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است