احتمال تعطیل شدن دولت آمریکا در صورت امتناع ترامپ از امضای بودجه مقابله با کرونا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جو بایدن رئیس‌ جمهور انتخاب‌شده آمریکا
جو بایدن رئیس‌ جمهور انتخاب‌شده آمریکا   -  کپی رایت  AP Photo

جو بایدن رئیس‌جمهور تازه منتخب آمریکا روز شنبه ۲۶ دسامبر (۶ دی) از دونالد ترامپ خواست لایحه بودجه ۲.۳ تریلیون دلاری دولت را، که بخشی از آن برای مقابله با بحران ناشی از شیوع بیماری کووید-۱۹ پیش‌بینی شده است، امضا کند.

آقای بایدن با انتقاد از تصمیم رئیس‌جمهور در امتناع از امضای بودجه در آخرین لحظه گفت: «امروز روز بعد از کریسمس است و میلیون‌ها خانواده نمی‌دانند آیا قادر خواهند بود زندگی خود را تامین کنند یا نه. به این دلیل که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ از امضای لایحه کمک اقتصادی خودداری کرده است. لایحه‌ای که به تایید اکثریت دو حزب کشور رسیده است.»

دونالد ترامپ پیشتر بودجه ۹۰۰ میلیاردی کنگره آمریکا برای مقابله با بحران کووید۱۹ را «افتضاح» خواند و از امضای آن امتناع کرد.

وی در ویدئویی ۴ دقیقه‌ای که شامگاه سه‌شنبه روی حساب توییتر خود منتشر کرد، اجرایی شدن این طرح ۵۶۰۰ صفحه‌ای را غیرممکن خواند.

آقای ترامپ می‌گوید دموکرات‌ها که اکثریت را در مجلس نمایندگان در اختیار دارند این بودجه را عملا به تعویق انداخته‌اند و از آن برای پیشبردن برنامه سیاسی خود استفاده کرده‌اند. وی افزوده است که این سند را هیچکس در کنگره نخوانده است چون «خیلی طولانی» است.

رئیس‌جمهور آمریکا بخش بسیاری از لایحه کمک اقتصادی را بی‌ارتباط با همه‌گیری کرونا دانسته و استدلال کرده است که مبلغ ۶۰۰ دلار کمک‌هزینه مستقیم ماهانه به هر آمریکایی باید ۲ هزار دلار باشد.

بر اساس بودجه تصویب شده هر آمریکایی که درآمد سالانه‌اش زیر ۷۵ هزار دلار باشد، ماهانه ۶۰۰ دلار کمک‌هزینهٔ مستقیم دریافت می‌کند و به‌ازای هر فرزند ۶۰۰ دلار به آن افزوده می‌شود.

کنگرهٔ آمریکا سرانجام پس از ماه‌ها بحث و جدل، شامگاه دوشنبه این لایحهٔ بودجه را تصویب کرد و آن را برای امضای نهایی رئیس جمهور به دفتر آقای ترامپ در فلوریدا، محل سکونت وی در تعطیلات، فرستاد.

مشخص نیست که آیا رئیس‌جمهور ترامپ این بودجه را امضا خواهد کرد یا نه. اگر بودجه تا روز دوشنبه امضا نشود، می‌تواند تعطیل شدن دولت و توقف فعالیت‌های آن را در پی داشته باشد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید