کنگره آمریکا بودجهٔ ۹۰۰ میلیارد دلاری مقابله با کووید۱۹ را تصویب کرد

کنگرهٔ آمریکا
کنگرهٔ آمریکا   -  Copyright  آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی

هر فرد، که درآمد سالانه‌اش زیر ۷۵ هزار دلار باشد، ماهانه ۶۰۰ دلار کمک‌هزینه مستقیم دریافت می‌کند و همچنین تا میانه ماه مارس هفته‌ای ۳۰۰ دلار بیمه بیکاری می‌گیرد.

کنگرهٔ آمریکا سرانجام پس از ماه‌ها بحث و جدل، شامگاه دوشنبه لایحهٔ بودجهٔ امدادی برای مقابله با بحران کووید۱۹ را تصویب کرد و آن را برای امضای نهاییِ  رئیس جمهور و اجرایی شدن به کاخ سفید فرستاد.

این لایحهٔ ۵۵۹۳ برگی که در سنا و مجلس نمایندگان با رأی قاطع اکثریت دو حزب تصویب شد کمک‌هزینه‌ای ۹۰۰ میلیارد دلاری را در دو حوزهٔ «مقابله با ویروس کرونا» و «کمک اقتصادی به افراد و شرکت‌ها» به بخش‌های مختلف این کشور تزریق خواهد کرد.

درخواست دموکرات‌ها کمک‌هزینه‌ای تقریبا دو برابر این مبلغ بود، اما با طولانی شدن بحث‌ و کشمکش بیم آن می‌رفت که بودجهٔ کمکی به پایان سال نرسد، و از سوی دیگر جو بایدن و شماری از دیگر دموکرات‌ها اصرار داشتند که کمک مالی هرچه زودتر در اختیار مردم قرار گیرد.

بر اساس این مصوبهٔ هر فرد، که درآمد سالانه‌اش زیر ۷۵ هزار دلار باشد، ماهانه ۶۰۰ دلار کمک‌هزینهٔ مستقیم دریافت می‌کند و به‌ازای هر فرزند ۶۰۰ دلار به آن افزوده می‌شود. همچنین هر فرد تا میانهٔ ماه مارس هم هفته‌ای ۳۰۰ دلار بیمهٔ بیکاری می‌گیرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

علاوه بر کمک‌های دولت در زمینهٔ انجام تست کرونا،‌ واکسیناسیون و مراقبت‌های پزشکی (۶۹ میلیارد دلار) و کمک‌هزینه‌ی خوراک و تغذیه (۲۶ میلیارد دلار)، برای نخستین بار در آمریکا برای آنها که اجارهٔ معوقه دارند یا ممکن است مجبور به تخلیهٔ منزل شوند کمک‌هزینهٔ اجاره‌خانه (۲۵ میلیارد دلار) در نظر گرفته شده است.

مدارس و دانشگاه‌ها (۸۲ میلیارد دلار)،‌ مراقبت از کودکان (۱۰ میلیارد دلار) و خدمات پست ملی (۱۰ میلیارد) دلار نیز از کمک‌های دولت بهره‌مند می‌شوند.

مصوبه اخیر قرار است به لایحهٔ بودجهٔ ۱/۴ تریلیون دلاری دیگری الحاق شود که باید روز جمعه به تصویب کنگره برسد تا دولت ایالات متحده بتواند به کار ادامه دهد و فعالیتش متوقف نشود.

دموکرات‌ها همچنین وعده داده‌اند که با ریاست جمهوری بایدن کمک‌های بیشتری در اختیار مردم قرار خواهد گرفت اما جمهوری‌خواهان در عوض از سیاست «ببینیم و تعریف کنیم» دم می‌زنند.

فقط در هفتهٔ گذشته ۸۸۵ هزار آمریکایی برای دریافت کمک‌هزینه بیکاری ثبت نام کردند، رقمی که نسبت به هفتهٔ قبل ۲۳ هزار نفر افزایش داشت و از ماه سپتامبر تا کنون بزرگترین جهش در تقاضای کمک‌هزینهٔ بیکاری در این کشور به شمار می‌رود. در مجموع اکنون حدود ۲۰/۶ میلیون آمریکایی کمک‌هزینه بیکاری از دولت دریافت می‌کنند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا