کریسمس در عراق؛ استقبال کاردینال این کشور از سفر پیش روی پاپ فرانسیس

تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

کاردینال کلیسای کاتولیک کلدانی از سفر پیش روی پاپ فرانسیس به عراق حمایت کرده و می‌گوید این سفر می‌تواند نویدبخش آشتی در این کشور باشد. مسیحیان آشوری و کلدانی در عراق این روزها مشغول برگزاری جشن‌های سال نو هستند.

لوئیس رافائل ساکو، کاردینال کلیسای کاتولیک کلدانی از آمدن پاپ به عراق استقبال کرده و می‌گوید: «بازدید پاپ از عراق خوب است و می‌تواند آشتی به ارمغان بیاورد.» پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان قرار است ماه مارس ۲۰۲۱ به عراق سفر کند.

رافائل ساکو در پاسخ به این سوال که آیا مسیحیان مهاجرت کرده از عراق به کشور بازخواهند گشت یا نه؟ چنین پاسخ می‌دهد: «بازگشت مسیحیان به عراقی‌ها و دولت و خود مسلمانان بستگی دارد. دلیل اینکه آنها کشور را ترک کردند ریشه در آدم‌ربایی، کشتن و خائن خواندن و تصاحب اموال آنها دارد. بنابراین حالا برادران مسلمان ما باید عقیده و ذهنیت و فرهنگ را تغییر دهند. همه ما شهروند هستیم و نیازی به ایجاد موانع نداریم و نباید به شهروندان دیگر نگاه شهروند درجه دوم داشته باشید، ما شهروندان برابر هستیم.»

حدود یک درصد جمعیت عراق آن را مسیحیان تشکیل می‌دهند و در سال‌های گذشته زندگی سختی را پشت سر گذاشته‌اند.

از سال ۲۰۰۳ میلادی و همزمان با حمله آمریکا به عراق، گروه‌های افراطی بارها به کلیساها حمله کرده‌اند. در زمان حضور داعش در عراق نیز بسیاری از مسیحیان ساکن در این کشور به امید زندگی ایمن و بهتر خاک عراق را ترک کردند.

گروه‌های مختلف مسیحی از جمله آشوری‌ها و کلدانی‌ها در عراق زندگی می کنند.

مطالب مرتبط