مولداوی؛ «یوآن کیکو» نخست وزیر حامی روسیه استعفا داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
 «یوآن کیکو» ION CHICO، نخست وزیر حامی روسیه در مولداوی
«یوآن کیکو» ION CHICO، نخست وزیر حامی روسیه در مولداوی   -   کپی رایت  AP Photo

یوآن کیکو، نخست وزیر مولداوی استعفا داد تا به گفته خود «عادی سازی» کرده و زمینه را برای انتخابات پارلمانی زودهنگام فراهم کند.

سیاستمدار حامی روسیه، یوآن کیکو، یک روز قبل از به قدرت رسیدن مایا ساندو، رئیس جمهوری منتخب این کشور کناره گیری کرد.

آقای کیکو در یک جلسه توجیهی مشترک با ایگور دودون رئیس جمهوری و زینایدا گرسیانی، سخنگوی پارلمان استعفای خود را اعلام کرد.

ایگور دودون، رقیب اصلی مایا ساندو در انتخابات ماه نوامبر و یکی از حامیان اصلی روسیه از این تصمیم حمایت کرد و گفت حالا وظیفه رئیس جمهوری منتخب، مایا ساندو است تا نخست وزیر خود را انتخاب و یا اینکه برای انحلال پارلمان تصمیم گیری کند.

انتخابات ریاست جمهوری مولداوی درماه نوامبر بنوعی یک همه پرسی در مورد دو دیدگاه متفاوت برای آینده کشور ۳.۵ میلیون نفری مولداوی که بین اوکراین و رومانی قرار دارد، تلقی می شد؛ انتخابی بین روسیه و اتحادیه اروپا. مایا ساندو، اقتصاددان سابق بانک جهانی یکی از حامیان روابط نزدیک مولداوی با اتحادیه اروپا است.

از زمان انتخابات مایا ساندو در ماه نوامبر اعتراضات گسترده ای برای استعفای دولت یوآن کیکو صورت گرفت. ایگور دودون، رئیس جمهوری گفته بود که نخست وزیر هم حزبی اش استعفا نمی دهد زیرا قصد ندارد در برابر فشارهای عمومی تسلیم شد.

مولداوی یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی است که عضو اتحادیه اروپا نیست. بیش از یک میلیون و دویست هزار مولداویایی، بدلیل فقر و بیکاری در یک دهه اخیر به کشورهای دیگر اروپایی مهاجرت کرده اند.