استفاده پلیس فرانسه از پهپاد برای نظارت بر تجمع‌ها ممنوع شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
پلیس فرانسه حق استفاده از پهپاد برای نظارت بر تجمعات مردمی را ندارد
پلیس فرانسه حق استفاده از پهپاد برای نظارت بر تجمعات مردمی را ندارد   -   کپی رایت  Christophe Ena/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

شورای دولتی فرانسهِ، بالاترین دادگاه اداری این کشور، برای دومین بار در یک سال استفاده پلیس از پهپادهای نظارتی را ممنوع اعلام کرد.

این مرجع عالی قضایی روز سه‌شنبه با صدور یک رای پرواز پهپادهای پلیس برای نظارت بر تجمعات مردمی را ناقض قوانین بنیادین و آزادی‌های اساسی توصیف کرد.

در ماه مه سال ۲۰۲۰ و پس از پایان قرنطینه موج نخست شیوع ویروس کرونا، شواری دولتی در پرونده شکایت از پلیس پاریس به‌دلیل استفاده از پهپاد برای نظارت بر رعایت فاصله اجتماعی و موازین بهداشتی، با صدور یک دستور موقت به فرمانداری پایتخت دستور تعلیق استفاده از پهپادها را داده بود.

فرمانداری پاریس و به‌ویژه رئیس پلیس پایتخت، به منظوردور زدن این حکم، دقت دوربین‌های پهپادها را برای عدم شناسایی چهره افراد، کاهش داده بود.

دیدیه للمان، فرمانده نه چندان خوشنام پلیس پاریس هدف اصلی این حکم به شمار می‌رود

شورای دولتی فرانسه با ناچیز دانستن این تغییر در حکم نهایی خود، استفاده پلیس از پهپاد برای نظارت بر هرگونه جمعیت و تجمعی را ممنوع اعلام کرد. 

این حکم، ضربه دیگری به قانون جنجالی امنیت ملی هم به شمار می‌رود. لایحه این قانون نیروهای انتظامی را در شرایط خاص و برای حفظ نظم عمومی مجاز به استفاده از پهپادها، بدون کسب مجوز قضایی می‌کرد.