Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انسان‌های اولیه همچون خرس‌های غارنشین به «خواب زمستانی» فرو می‌رفته‌اند

کاوش‌های باستان‌شناختی در اسپانیا- عکس:آرشیو
کاوش‌های باستان‌شناختی در اسپانیا- عکس:آرشیو Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یافته‌های جدید باستان‌شناسی در غاری در شمال اسپانیا نشان می‌دهد احتمالا انسان‌های نخستین با خواب زمستانی از فصل‌های شدیدا سرد جان به در می‌برده‌اند.

آگهی

یافته‌های جدید باستان‌شناسی در غاری در شمال اسپانیا نشان می‌دهد احتمالا انسان‌های نخستین با خواب زمستانی از فصل‌ سرمای سخت جان به در می‌برده‌اند.

به گزارش نشریه گاردین، تحقیقات تازه که بر روی بقایای به جا مانده از یک گور دسته‌جمعی متعلق به ۴۰۰ هزار سال پیش در غار «سیما د لوس هونوسوس» در شمال اسپانیا انجام شده است نشان می‌دهد فسیل استخوان‌ها دارای «آسیب فصلی» بوده‌اند.

دانشمندان می‌گویند الگوی ضایعات و سایر علائم آسیب در استخوان‌های فسیل انسان‌های اولیه همان الگوی ضایعات باقیمانده در استخوان خرس‌های غارنشینی است که در فصل سرد به خواب زمستانی فرو می‌روند.

خواب زمستانی پدیده‌ای رایج در میان جانورانی چون خرس‌ها، خفاش‌ها و جوجه‌تیغی‌های اروپایی است. با این حال این اولین بار است که شواهدی از این پدیده نزد اجداد انسان‌ها یافت می‌شود.

محققان در مقاله‌ای که در نشریه علمی «آنتروپولوژی» منتشر کرده‌اند گفته‌اند فسیل استخوان‌ها که به زمان نئاندرتال‌ها و اجداد پیشین آنان بازمی‌گردد نشان تغییرات فصلی را بر خود دارد، علامتی که نشان می‌دهد رشد استخوان برای چند ماه در هر سال مختل شده است.

این نتایج نشان می‌دهد اجداد اولیه انسان‌ها با خواب زمستانی و درنتیجه کاهش سرعت متابولیسم، فصل‌های سرد را از سر می‌گذرانده‌اند.

خواب طولانی‌مدت به بدن اجازه می‌دهد با استفاده از منابع محدود و ذخایر چربی خود زنده بماند، امری که به صورت اختلال در رشد استخوان ثبت می‌شود.

UtaUtaNapishtim/Wikipedia
بقایای انسان‌های غار نشین در شمال اسپانیاUtaUtaNapishtim/Wikipedia

پژوهشگران استدلال می‌کنند هرچند این مفهوم ممکن است «علمی‌تخیلی» به نظر برسد، با این حال خواب زمستانی در میان جانوران پستاندار همچون شب‌دوستان یا لمورها دیده شده است.

غار «سیما د لوس هونوسوس» از مهم‌ترین گنجینه‌های دیرین‌شناسی کره زمین به شمار می‌رود و محققان بیش از سه دهه است که سرگرم کاوش و مطالعه درباره هزاران تکه استخوانی هستند که به نظر می‌رسد چهارصد هزار سال پیش به عمد در آن‌جا ریخته شده‌ باشند.

محققان از یافته جدید استقبال کرده‌اند، با این حال گفته‌اند که باید برای اثبات نهایی فرضیه تحقیقات بیشتری انجام شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه یک پژوهش در فرانسه: صدف ۱۸ هزار ساله کشف شده، ساز بادی بوده است

نئاندرتال های غارنشین از آتش برای روشنایی استفاده می کردند

انسان‌های زمان قدیم فلزات را چگونه استخراج می‌کردند؟