مشاهده برخی تبعات شدید آلرژیک به واکسن کرونا در آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکسن فایزر/بیون‌تک در آمریکا
واکسن فایزر/بیون‌تک در آمریکا   -  Copyright  AP Photo

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در آمریکا عصر روز شنبه در بیانیه‌ای از مشاهده و ثبت برخی تبعات غیرقابل پیش‌بینی تزریق واکسن کرونا به افراد در این کشور خبر داد.

بر اساس گزارش این نهاد ناظر بر وضعیت سلامت در ایالات متحده آمریکا برخی افراد پس از دریافت اولین دُز واکسن کووید۱۹ علائمی دال بر واکنش‌های آلرژیک شدید از خود بروز داده‌اند.

در همین راستا گزارش‌هایی از ثبت واکنش‌های قابل‌توجه آلرژیک در میان برخی دریافت کنندگان واکسن کووید۱۹ به اطلاع مقام‌های ارشد بهداشتی آمریکا رسیده است.

به موجب آنچه در بیانیه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در ایالات متحده آمده است افرادی که پس از دریافت دُز نخست واکسن کووید دچار حساسیت‌های آلرژیک شده‌اند نباید دُز دوم این واکسن را دریافت کنند.

این نهاد به مراکز انجام واکسیناسیون و همچنین شهروندان توصیه کرده قبل از دریافت واکسن سابقه آلرژی به عناصر و اجزا تشکیل دهنده واکسن را مورد بررسی قرار دهند.

گفتنی است که تاکنون دو واکسن فایزر-بیون‌تک محصول مشترک آمریکا و آلمان و نیز واکسن تولید شده توسط شرکت داروسازی مدرنا در آمریکا مجوز توزیع و استفاده را در این کشور دریافت کرده و نخستین کمپین واکسیناسیون همگانی نیز با بهره‌گیری از این محصولات در حال انجام است.

اتحادیه اروپا که پیش‌تر از سفارش و پیش خرید واکسن فایزر-بیون‌تک و مدرنا خبرداده بود به کشورهای عضو اجازه داده تا از هفته آینده، از روز ۲۷ دسامبر واکسیناسیون همگانی برای مقابله با بیماری کووید۱۹ را آغاز کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید