حمایت از حقوق زنان در دانمارک؛ پارلمان ارتباط جنسی بدون رضایت را تجاوز دانست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Jens Dresling
Jens Dresling   -  کپی رایت  AP Photo

پارلمان دانمارک روز پنج‌شنبه لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن ارتباط جنسی بدون رضایت، تجاوز تعریف می‌شود.

این مصوبه در واقع اقدامی برای اصلاح قوانین قدیمی این کشور در موضوع تجاوز جنسی است؛ پیش از این دادستان‌ها باید ثابت می‌کردند که فرد متجاوز از خشونت استفاده کرده یا به شخصی که قادر به مقاومت نبوده، حمله کرده است.

نیک هائکروپ، ویزر دادگستری دانمارک ضمن استقبال از قانون جدید گفت: «اکنون کاملا روشن شده که اگر هر دو طرف رضایت به رابطه جنسی نداشته باشند، این عمل تجاوز جنسی است.»

پیش از این قانون مشابهی نیز در سال ۲۰۱۸ میلادی در کشور همسایه یعنی سوئد به تصویب رسیده بود که باعث شد محکومیت‌های مرتبط با تجاوز جنسی ۷۵ درصد افزایش یابد.

بنا بر اعلام وزارت دادگستری دانمارک، سالانه به حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ زن در این کشور تجاوزمی‌شود یا در معرض تجاوز قرار می‌گیرند.

عفو بین‌الملل ضمن ستایش از این اقدام پارلمان در راستای حمایت از حقوق زنان و دختران، اعلام کرد که اکنون دانمارک دوازدهمین کشور اروپایی است که رابطه جنسی غیرتوافقی را تجاوز جنسی می‌داند.

آنا بلوس، پژوهشگر کمپین حقوق زنان در این سازمان گفت: «امروز، روز بزرگی برای زنان در دانمارک است؛ زیرا قوانین منسوخ و خطرناک تجاوز را به زباله‌دان تاریخ می‌فرستد و به مصونیت از مجازاتی که به مجرمان داده شده، پایان می‌دهد.»

این قانون از اول ژانویه لازم‌الاجرا است.