اعتراض کارکنان بخش فرهنگ و هنر فرانسه: به قرنطینه فرهنگی پایان دهید

تظاهرات بخش فرهنگ و هنر در پاریس
تظاهرات بخش فرهنگ و هنر در پاریس Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت فرانسه تصمیم گرفته است که به دنبال عدم کاهش موارد ابتلای روزانه به بیماری «کووید ۱۹» تعطیلی اماکن فرهنگی را به مدت حداقل سه هفته دیگر تمدید کند.

آگهی

صدها نفر از کارکنان بخش های فرهنگی و هنری فرانسه روز سه شنبه در اعتراض به محدودیت های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در پاریس تظاهرات کردند.

این تظاهرات در حالی برگزار شد که پیش از این قرار بود اماکن فرهنگی از جمله موزه ها و سالن های سینما و تئاتر از روز سه شنبه در فرانسه بازگشایی شوند. با این حال دولت فرانسه به دلیل عدم کاهش موارد ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» به پنج هزار مورد در روز تصمیم گرفت تا تعطیلی اماکن فرهنگی را به مدت حداقل سه هفته دیگر تمدید کند.

این در حالی است که قرنطینه سراسری در فرانسه از روز سه شنبه جای خود را به مقررات منع تردد از ساعت ۲۰ شب تا شش صبح روز بعد داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شرکت کنندگان در تظاهرات پاریس شعارهای «سینماها را بازگشایی کنید!»، «سالن های تئاتر را بازگشایی کنید!» و «لغو قرنطینه فرهنگ» سر دادند. معترضان از تغییر تصمیم های دولت فرانسه در زمینه از سرگیری فعالیت اماکن فرهنگی و هنری انتقاد کردند. آنها همچنین بر لزوم اعلام سیاستی «شفاف» برای بازگشایی اماکن فرهنگی و از سرگیری فعالیت های هنری تاکید کردند.

روزلین باشلو، وزیر فرهنگ فرانسه که سابقه فعالیت به عنوان وزیر بهداشت را نیز در کارنامه خود دارد هشدار داده که ممکن است تعطیلی اماکن فرهنگی در این کشور پس از روز هفت ژانویه (۱۸ دی) نیز ادامه یابد. برخی از اتحادیه های کارکنان بخش فرهنگ و هنر فرانسه در اعتراض به تصمیم دولت این کشور به شورای حکومتی فرانسه شکایت کرده اند.

تظاهرات علیه تعطیلی اماکن فرهنگی در فرانسه در حالی برگزار شد که خطر ورشکستگی در صورت عدم بازگشایی این اماکن بسیاری از فعالان عرصه فرهنگ و هنر را تهدید می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن و پایکوبی مردم سفید و سرخ‌پوش در فستیوال بایون فرانسه

گفتگوی اختصاصی با نویسنده ایرانی برنده جایزه مولیر فرانسه؛ هنر ایرانیان خود مصداق مقاومت است

رکوردشکنی افتتاح کتابفروشی‌‌‌ در سرزمین ویکتور هوگو؛ فرانسوی‌ها سال گذشته ۳۶۵ میلیون جلد کتاب خریدند