Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

گروه بوکوحرام مسئولیت ربودن صدها دانش‌آموز در شمال نیجریه را برعهده گرفت

ابوبکر شیکائو، رهبر بوکوحرام
ابوبکر شیکائو، رهبر بوکوحرام Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی محمد بوهاری، رئیس‌جمهوری نیجریه گفته است که مقامات این کشور با مهاجمان در «تماس» هستند و مذاکره با آنها در جریان است.

آگهی

ابوبکر شکائو، رهبر گروه افراط گرای بوکوحرام مسئولیت ربودن صدها دانش آموز را در شمال غربی نیجریه برعهده گرفت.

دستکم ۳۳۳ دانش آموز دبیرستانی از زمان حمله جمعه شب به یک مدرسه شبانه روزی در ایالت کاتسینا مفقود شده اند. در این حمله حدود یکصد مهاجم مسلح که سوار بر موتورسیکلت بودند شرکت داشتند. شماری از دانش آموزان در جریان حمله آنها که در منطقه ای روستایی به نام کانکارا روی داد موفق به فرار از محل شدند. با این حال مهاجمان بقیه دانش آموزان را در قالب چند گروه همراه خود بردند.

رهبر گروه بوکوحرام در پیام صوتی اش هدف از حمله به مدرسه شبانه روزی در ایالت کاتسینا را «ترویج اسلام» و مقابله با «آموزش غربی و غیراسلامی» عنوان کرد.

سخنگوی محمد بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه گفته است که مقامات این کشور با مهاجمان در «تماس» هستند و مذاکره با آنها در جریان است. رئیس جمهوری نیجریه که اهل ایالت کاتسینا است حمله به این مدرسه شبانه روزی را محکوم کرده است. او همچنین دستور داده است که تدابیر امنیتی در تمامی مدارس نیجریه افزایش یابد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محمد بوهاری وعده داده بود که مبارزه با گروه بوکوحرام یکی از اولویت هایش در مقام ریاست جمهوری خواهد بود. با این حال وضعیت امنیت در شمال نیجریه از زمان انتخاب او در سال ۲۰۱۵ به مراتب بدتر شده است.

رهبر گروه بوکوحرام در حالی مسئولیت ربودن صدها پسر دانش آموز را برعهده گرفته است که در ابتدا تصور می شد گروهی از «راهزنان» به مدرسه شبانه روزی در کانکارا حمله کرده اند. گروه بوکوحرام سابقه حمله به مدارس و ربودن دانش آموزان را دارد. این گروه افراط گرا در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۲۷۰ دانش آموز دختر را از خوابگاهشان در شمال شرقی نیجریه ربود. از سرنوشت حدود یکصد نفر از این دختران هنوز اطلاعی در دست نیست.

هزاران نفر طی یک دهه اخیر در جریان حملات گروه بوکوحرام در منطقه غرب آفریقا کشته اند. ناامنی در بخش هایی از کشورهای این منطقه همچنین یاعث شده است که بیش از یک میلیون نفر مجبور به ترک محل سکونت خود شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله اعضای بوکوحرام به زندان پایتخت نیجریه؛ ۸۷۹ زندانی فرار کردند

نیجریه ملتهب و ناآرام است؛ تظاهرات و تیراندازی و آشوب در زندان

روایت رسانه آلمانی از احتمال قراردادن سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه‌اروپا؛ آیامانع حقوقی برطرف شده؟