توافق تجاری برکسیت در بن‌بست؛ پیشنهاد جانسون برای مذاکره با مرکل و ماکرون رد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه(پشت به تصویر)
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه(پشت به تصویر)   -   کپی رایت  AP Photo

رهبران اتحادیه اروپا روز جمعه پیشنهاد بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا برای مذاکره در مورد برکسیت با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه را رد کردند.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت رهبران اتحادیه اروپا در پاسخ به پیشنهاد روز پنجشنبه آقای جانسون برای سفر به پاریس و برلین با هدف تلاش برای دستیابی به یک توافق تجاری جدید میان اتحادیه اروپا و بریتانیا از او خواسته‌اند که مذاکرات خود را با کمیسیون اروپا به پیش ببرد.

این در حالی است که اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا به طور جداگانه «احتمال برکسیت بدون توافق» را بیشتر از دستیابی به هرگونه توافق در این زمینه عنوان کرده بودند.

دوران انتقالی برکسیت تا کمتر از سه هفته دیگر، ۳۱ دسامبر، پایان می‌یابد. اما همچنان بین میشل بارنیه، مذاکره کننده اتحادیه اروپا در برکسیت، و دولت آقای جانسون در مورد آینده تجارت دو طرف، توافقی به‌دست نیامده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اگر لندن و بروکسل تا تاریخ ۳۱ دسامبر به توافق تجاری ویژه‌ای نرسند، پس از آن تاریخ مجبور خواهند بود مطابق قوانین سازمان تجارت جهانی رفتار کنند. این موضوع باعث اعمال تعرفه‌هایی می‌شود که خود منجر به افزایش قیمت کالاهای وارداتی و صادراتی دو طرف خواهد شد.