Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دفاع گریان همسر کاپیتان فولاد؛ ورق در آخرین دادگاه علیه خلبان پرواز تهران-یاسوج برگشت

پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپيمايي آسمان روز يكشنبه ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۶ در كوه دنا سقوط كرد
پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپيمايي آسمان روز يكشنبه ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۶ در كوه دنا سقوط كرد Copyright عکس از خبرگزاری جمهوری اسلامی
Copyright عکس از خبرگزاری جمهوری اسلامی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان سقوط پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی شرکت آسمان پس از نزدیک به سال که از وقوع این سانحه مرگبار می‌گذرد با افزایش سهم قصور خلبان جانباخته آن و دریافت آخرین دفاع از ۱۸ متهمان دیگر برگزار شد.

آگهی

آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان سقوط پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی شرکت آسمان پس از نزدیک به ۳ سال که از وقوع این سانحه مرگبار می‌گذرد با افزایش سهم قصور خلبان جانباخته آن و دریافت آخرین دفاع از ۱۸ متهمان دیگر برگزار شد.

دادخواهی‌ خانواده‌های جان‌باختگان در دادسرای کارکنان دولت موجب صدور کیفرخواست برای ۱۸متهم حقیقی و حقوقی، از جمله سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت هواپیمایی آسمان و رئیس و مدیرعامل وقت آنها شد. اتهام اکثر این متهمان، عدم ‌رعایت مقررات دولتی و معاونت در جعل رایانه که به سقوط هواپیمای مسافربری و قتل شبه عمد ۶۶ نفر شد.

بررسی این اتهام‌ها نزدیک به ۳ سال و با برگزاری پنجمین جلسه دادگاه روز چهارشنبه به پایان رسید.

در شرایطی که هیات کارشناسی در چهارمین جلسه دادگاه که ۳‌ ماه پیش برگزار شده بود، تنها ۵ درصد قصور برای کادر پرواز قائل شده بود، اما هنگام تفهیم اتهام در پایان جلسه پنجم دادگاه، میزان قصور کادر فنی پرواز ۳۷ درصد اعلام شد و میزان قصور ۱۸ متهم حقیقی و حقوقی پرونده از ۹۵ به ۶۳ درصد کاهش یافت.

در این جلسه همچنین رئیس دادگاه اعلام کرد که برای ممانعت از طولانی شدن رسیدگی به پرونده، هر یک از متهمان پرونده آخرین دفاع خود را به‌ صورت مکتوب ارائه کنند. تصمیمی که اعتراض خانواده قربانیان و وکلای مدافع آنها را برانگیخت ولی مانع از اجرای تصمیم رئیس دادگاه نشد.

اما در این میان همسر خلبان حجت‌الله فولاد نسبت به تحمیل ۳۷ درصد قصور سقوط هواپیمای مسیر تهران-یاسوج اعتراض کرد. او در حالی که اشک می‌ریخت این تصمیم دادگاه را اجحاف در حق همسر مرحومش دانست که توان دفاع از خودش را ندارد. او گفت:«او ۴۲ سال صادقانه به صنعت هواپیمایی کشور خدمت کرد و آخر سر هم جانش را برای این کار گذاشت. پیکر شوهرم به‌عنوان آخرین نفر پیدا شد و حالا او را مقصر معرفی می‌کنید.» همسز کاپیتان فولاد تاکید کرد:«مدیران هواپیمایی مقصران اصلی حادثه هستند.»

حجت ‌الله فولاد، خلبان هواپیمای مسافربری «ای‌تی‌آر۷۲ –۶۰۰» تهران- یاسوج تجربه ۱۷ هزار و ۷۰۰ ساعت پرواز با هواپیمای ای‌تی‌آر را در کارنامه خود داشته و از این نظر با تجربه‌ترین خلبان ایران بوده و به عنوان معلم منتخب سازمان هواپیمایی کشوری نیز فعالیت می‌کرد.

با پایان اعتراض همسر آقای فولاد، متهمان پرونده دفاعیات‌ مکتوب خود را به رئیس دادگاه ارائه کردند و نیز پایان دادرسی پرونده را اعلام کرد و گفت که پس از بررسی دفاعیات متهمان، رأی دادگاه صادر خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپيمايي آسمان با ۶۶ مسافر و خدمه پروازي ساعت ۸ صبح روز يكشنبه ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۶ تهران را به مقصد ياسوج ترك کرد ولی سپس در برخورد با كوه دنا ساقط شد و تمام سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسافر بلیط بدست پرواز تهران-یاسوج زمینی رفت و زنده ماند

کاپیتانِ پرواز تهران-یاسوج؛ خلبانی با هزاران ساعت پرواز در کارنامه

مسافر یونانی پرواز یاسوج: ترافیک تهران نجاتم داد