Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از امداد چوپان تا مدیریت سردار علایی؛ گزارش‌های مبهم سقوط پرواز تهران-یاسوج

از امداد چوپان تا مدیریت سردار علایی؛ گزارش‌های مبهم سقوط پرواز تهران-یاسوج
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیانیه شرکت آسمان، به مدیریت حسین علایی، سردار سابق سپاه و از منتقدان سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی، اشکالات وارد شده مدیریتی علیه خود را سیاسی و شخصی توصیف می‌کند.

آگهی

یک هفته پس از سقوط هواپیمای ای‌آرتی ۷۲ شرکت آسمان در مسیر تهران-یاسوج و در حالی که عملیات انتقال اجساد از ارتفاعات دنا کماکان ادامه دارد، هنوز توضیح روشنی درباره دلیل این سانحه مرگبار هوایی ارائه نشده است.

«آسمان» دومین شرکت هوانوردی ایران با انتشار بیانیه‌ای با رد احتمال نقص فنی هواپیمای سانحه دیده «وضعیت آب و هوایی ناپایدار ارتفاعات دنا، شرایط فرودگاه و عقب ماندن صنعت هوایی کشور از امکانات روز هوانوردی دنیا» را به‌عنوان دلایل احتمالی بروز این حادثه توصیف کرده است. این شرکت -که تحت مدیریتِ حسین علایی، سردار سابق سپاه و از منتقدان سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی اداره می‌شود- روز جمعه چهارم اسفند اعلام کرد که پروازهای آسمان با وجود محدودیت‌ها، از قوانین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی [سازمان هواپیمایی کشوری] پیروی می‌کنند.

همین بیانیه با اشاره به ناتوانی گشت‌های هوایی سپاه و هلال احمر برای یافتن لاشه هواپیما نقش یک چوپان را در شناسایی محل سقوط پررنگ می‌کند: «[پس از آن] ازاطلاعات چوپانی که سقوط هواپیما را مشاهده کرده بود و نیزکمک خلبانی که پروازهای متعدد با مرحوم فولادی به یاسوج داشت، مسیردقیق پرواز را برای خلبان هلی کوپتر سپاه مشخص کرد و او نیز با تبحر، به محل عزیمت [کرد] و لاشه هواپیما را یافت.»

مدیریت خطوط هوایی آسمان با دفاع «تمام قد» از مدیرعامل خود، انتقادهای وارده علیه سردار علایی را سیاسی و شخصی خوانده و آن را ناشی از «کوتاه کردن دست تعدادی ازمدیران را از بیت‌المال» و «مواضع سیاسی» وی توصیف کرد. همین شرکت اشتباه خلبان پرواز را، از احتمال‌های اولیه سانحه هم به شمار نمی‌آورد و با شاره به سابقه طولانی پروازی وی می‌گوید که «مرحوم فولادی ازخلبانان زبده هواپیمایی آسمان... چهارصد مرتبه به شهریاسوج پروازکرده بود.»

بیشتر بخوانید:

با این حال سازمان هواپیمایی کشوری (عملا نماینده ایکائو در ایران) و شرکت فرودگاه‌های ایران توضیحات آسمان را قانع کننده نمی‌دانند. در گزارش سازمان هواپیمایی کشوری که روز جمعه منتشر شد، فرضیه ایفای نقش چوپان مورد نظر هواپیمایی آسمان و نامساعد بودن باند فرودگاه رد شد. عالی‌ترین مرجع پروازهای غیرنظامی ایران همچنین با تایید خبر پیدا نشدن جعبه سیاه این هواپیما چندین بار بر حضور کارشناسان فرانسوی و نقش احتمالی‌ آن‌ها برای یافتن این ابزار ثبت اطلاعات پرواز تاکید و روشن شدن دلیل این حادثه را به خواندن اطلاعات جعبه سیاه موکول می‌کند.

پرسش اصلی کماکان این است که چرا خلبان کهنه‌کار این پرواز، در ۱۴ کیلومتری فرودگاه مقصد با کاهش ارتفاع، به یکی از کوه‌های دنا برخورد کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خطوط هوایی اوکراین: هواپیمای سقوط کرده از بهترین‌ها در نوع خود بود

سخنگوی هواپیماسازی ای‌تی‌آر: «آسمان» هواپیمای نسل جدید ما را نخریده است

کشف موجودی با نقوش هیروگلیفی در تپه‌های شنی ایران؛ گونه جدید مارمولک‌های دونده چه ویژگی‌هایی دارند؟