هلگا اشمیت، مذاکره کننده ارشد اروپا در برجام دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
هلگا اشمیت به دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا منصوب شد
هلگا اشمیت به دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا منصوب شد   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

هلگا اشمیت، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا به عنوان دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا منصوب شد.

اشمیت آلمانی، پیش از این معاون جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود و در دوران مسئولیت فدریکا موگرینی در این نهاد، نقش مهمی در توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ بازی کرد.

جوزپ بورل در بیانیه‌ای از اشمیت به‌خاطر «دستاوردهای چشمگیر» تشکر کرد و افزود که استفانو سانینو، دیپلمات ایتالیایی جایگزین وی خواهد شد.

هلگا اشمیت به عنوان دبیرکل جدید سازمان امنیت و همکاری اروپا که بیش از ۳ هزار کارمند دارد و وظایف آن در حوزه‌های گسترده‌ای مانند کنترل تسلیحات، مبارزه با تروریسم، حقوق بشر و فعالیت‌های زیست محیطی تعریف شده است باید با نگرانی‌های امنیتی در حال رشد مقابله کند.

این سازمان ماه‌ها به دلیل اینکه ۵۷ کشور عضو نتوانسته بودند در مورد یک نامزد مشترک به توافق برسند، دبیرکل نداشت. شورای وزیران اتحادیه اروپا در نهایت شب گذشته اشمیت۶۰ ساله را به عنوان دبیرکل این سازمان معرفی کرد.

خانم اشمیت با اولویت‌هایی مانند نظارت بر آتش بس شکننده در شرق اوکراین، توافق صلح در قره‌باغ و ماموریت‌های ایجاد صلح و دموکراسی در بالکان روبرو خواهد بود.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، هلگا اشمیت را یک دیپلمات برجسته معرفی کرد که در اروپا همانند کارایی او کمتر پیدا می‌شود.

اشمیت که اوایل سال جاری گفته بود که شعارش «زنان، مذاکره کنندگان بهتر هستند» است، در واکنش به این انتصاب تصریح کرد که احساس افتخار می‌کند.

دبیرکلی سازمان امنیت و همکاری اروپا تا اوایل تابستان گذشته برعهده توماس گرمینگرسوییسی بود.