واکنش جو بایدن به ترور محسن فخری‌زاده و تاثیر آن در مواجهه با تهران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به سوالات گوناگونی در حوزه سیاست داخلی، همه‌گیری کرونا و سیاست خارجی و نحوه مواجهه با ایران پاسخ داد.

وی در بخش مربوط به سوالات در حوزه سیاست خارجی ابتدا به ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران اشاره و تصریح کرد که دشوار است که بگوید این ترور مواجهه وی با تهران را چقدر پیچیده خواهد کرد.

محسن فخری زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران روز جمعه هفت آذر در حمله‌ای که تاکنون روایت‌های مختلفی از آن منتشر شده است، ترور شد.

نکته اساسی این است که نمی‌توانیم اجازه دهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.
جو بایدن
رئیس جمهور منتخب آمریکا

جو بایدن در بخشی دیگر از این گفت‌وگو با انتقاد از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران گفت: «نکته اساسی این است که نمی‌توانیم اجازه دهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۸ میلادی از توافق هسته‌ای ایران با اتحادیه اروپا و گروه ۵+۱ که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما حاصل شده بود به صورت یکجانبه خارج شد. دولت آمریکا پس از خروج از برجام ضمن بازگرداندن تحریم‌های گذشته مجازات‌های جدید و بسیار سنگینی را علیه تهران وضع کرد.

جو بایدن تاکید کرد که ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد تا به توافق سخت‌تری دست پیدا کند. وی سپس این سوال را مطرح کرد که آن‌ها [ایرانی‌ها] چه کرده‌اند؟ و خود پاسخ داد: «آن‌ها توانایی‌هایشان برای داشتن مواد هسته‌ای افزایش داده‌اند. آ‌نها به توانایی داشتن مواد کافی برای یک سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده‌اند. و مسائل مربوط به موشک‌ها نیز وجود دارد.»

وی این مسیر را دشوار توصیف کرد و با این حال تاکید کرد: «ما نمی‌توانیم این کار را به تنهایی انجام دهیم. به همین دلیل است که ما باید بخشی از یک گروه بزرگ‌تر باشیم تا نه تنها با ایران بلکه با روسیه، چین و طیف وسیعی از مسائل روبرو شویم.»