Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

والری ژیسکار دستن، آخرین رئیس جمهوری فرانسه که به ایران سفر کرد درگذشت

والری ژیسکار دستن و محمدرضا پهلوی به همراه همسرانشان در فرودگاه مهرآباد تهران، اکتبر ۱۹۷۶
والری ژیسکار دستن و محمدرضا پهلوی به همراه همسرانشان در فرودگاه مهرآباد تهران، اکتبر ۱۹۷۶ Copyright -/AFP
Copyright -/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژیسکار دستن در ضیافت شامی که به مناسبت سفرش در کاخ نیاوران برپا شده بود گفته بود: «موفقیت ایران که مراحل تکاملی خود را طی می‌کند ابعاد و دامنه ای دارد که از چارچوب روابط دو جانبه فراتر است.»

آگهی

والری ژیسکار دستن، رئیس جمهوری پیشین فرانسه شامگاه چهارشنبه دوم دسامبر/۱۲ آذرماه به دلیل ابتلا به بیماری ابتلا به بیماری کووید۱۹ و در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

ژیسکار دستن سومین رئیسِ جمهوری پنجم فرانسه بود که در مدرنیزه کردن سیاست در کشورش در دهه‌ هفتاد میلادی نقش چشمگیری داشت اما پایان ریاست جمهوری وی به شدت تحت تاثیر بحران اقتصادی قرار گرفت.

والری ژیسکار دستن همچنین به عنوان آخرین رئیس جمهوری فرانسه است که به ایران سفر کرد.

خبر فوت والری ژیسکار دستن شامگاه چهارشنبه از سوی خانواده وی در بیانیه‌ای تایید شد. در این بیانیه تاکید شده است که «وضعیت سلامتی او پس از ابتلا به بیماری کووید۱۹ وخیم شده بود.»

ژیسکار دستن طی ماه‌های اخیر چند بار به دلیل مشکلات قلبی در بیمارستان بستری شده بود. یکی از آخرین حضورهای او در انظار عمومی به ۳۰ سپتامبر سال گذشته میلادی باز می‌گردد، زمانی که وی در مراسم تشییع و خاکسپاری ژاک شیراک در پاریس شرکت کرده بود.

والری ژیسکار دستن که به عنوان یکی از چهره‌های مطرح راست میانه و رقیب جدی گولیست‌ها شناخته می‌شود در ماه مه ۱۹۷۴ در سن ۴۸ سالگی به عنوان رئیس جمهوری فرانسه انتخاب شد. او در آن زمان جوان‌ترین رئیس جمهوری کشورش پس از ناپلئون بناپارت لقب گرفت.

AFP
شاه ایران و والری ژیسکار دستن بیست و پنجم ژوئن ۱۹۷۴ از یک مرکز مطالعات هسته ای در غرب پاریس دیدن کردند. شاه قصد داشت ساخت پنج نیروگاه هسته‌ای را به فرانسه سفارش دهد.AFP

آخرین رئیس جمهوری فرانسه که به ایران سفر کرد

والری ژیسکار دستن آخرین رئیس جمهوری فرانسه بود که به صورت رسمی به ایران سفر کرد.

او در سال ۱۹۷۶ به همراه همسر و دو دخترش وارد تهران شد و به گرمی مورد استقبال محمدرضا پهلوی، پادشاه و فرح دیبا، شهبانوی ایران قرار گرفت.

آقای ژیسکار دستن در ضیافت شامی که به مناسبت سفرش در کاخ نیاوران برپا شده بود گفته بود: «موفقیت ایران که مراحل تکاملی خود را طی می‌کند ابعاد و دامنه ای دارد که از چارچوب روابط دو جانبه فراتر است.»

رئیس جمهوری پیشین فرانسه در ادامه تاکید کرده بود که روند موفقیت آمیزی که ایران در حل طی کردن آن است «این کشور را به عامل ثبات و توازن در منطقه‌ای تبدیل می‌کند که برای صلح جهانی از اهمیتی استراتژیک برخوردار است.»

والری ژیسکار دستن در طول این سفر چهار روزه در خصوص موضوعاتی چون روابط ایران با جامعه اقتصادی اروپا، روابط دو جانبه با فرانسه و نیز مسائل مرتبط با لبنان با شاه گفتگو کرد.

در پایان این سفر پنج توافقنامه اقتصادی در قالب سفارش قطعی چندین پروژه به ارزش ۳۰ میلیارد فرانک از جمله ساخت یک نیروگاه حرارتی در تبریز، احداث خط راه آهن تهران-بندر-شاهپور (امام خمینی کنونی)، ساخت بزرگراه جنوبی با همکاری آمریکا، احداث دو نیروگاه هسته‌ای و پانزده هزار واحد مسکونی در لویزان میان دو طرف به امضا رسید.

پروژه‌های دیگری نظیر فروش ایرباس به ایران ایر، ورود محققان بیشتر به انستیتو پاستور در تهران و توسعه زیر ساخت‌های مخابراتی نیز میان طرفین مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما نهایی نشد.

ژیسکار دستن در سال ۱۹۹۸ در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران به تهران سفر کرد. 

STR/AFP
محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران و والری ژیسکار دستن در تهرانSTR/AFP
STR/AFP
والری ژیسکار دستن و حسن روحانی درتهرانSTR/AFP

او در این سفر ۳ روزه با برخی از دیگر مقامات ایرانی از جمله حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و رئیس جمهوری کنونی دیدار کرد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

والری ژیسکار دستن رئیس جمهور پیشین فرانسه به آزار جنسی در ۹۲ سالگی متهم شد

مراسم رسمی تشییع و خاکسپاری ژاک شیراک در پاریس برگزار شد

فراز و فرود روابط ژاک شیراک، رئیس جمهوری فقید فرانسه با ایران