تلاش پوتین برای کاهش تنش در بلاروس با ترغیب نیروهای سیاسی به مذاکره

نشست مجازی سازمان پیمان امنیت جمعی
نشست مجازی سازمان پیمان امنیت جمعی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته رئیس‌جمهوری روسیه «نیروهای خارجی» به شکل بی سابقه‌ای در حال دخالت در امور بلاروس هستند.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه از نیروهای سیاسی بلاروس خواست تا اختلافات با یکدیگر را از طریق گفتگو حل کنند.

این درخواست در حالی مطرح می شود که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روز ۹ اوت (۱۹ مرداد) تاکنون با اعتراض های گسترده مخالفان خود روبرو است. به گفته رئیس جمهوری روسیه «نیروهای خارجی» به شکل بی سابقه ای در حال دخالت در امور بلاروس هستند.

معترضان در بلاروس نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که از پیروزی الکساندر لوکاشنکو حکایت داشت نپذیرفته اند و از «تقلب» در رای گیری سخن می گویند. آنها خواستار کناره گیری الکساندر لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ تاکنون قدرت را در بلاروس در دست دارد شده اند.

امیدوارم که مردم بلاروس بلوغ سیاسی داشته باشند و بتوانند به صورت مسالمت‌آمیز و بدون هیچ حرکت تند و تیزی زمینه گفتگوی سیاسی در داخل را با حضور همه نیروهای سیاسی فراهم کنند
ولادیمیر پوتین
رئیس‌جمهوری روسیه

رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در جریان نشست مجازی سازمان پیمان امنیت جمعی که همتای بلاروسی او نیز در آن شرکت داشت گفت: «واقعا امیدوارم که مردم بلاروس بلوغ سیاسی داشته باشند و بتوانند به صورت مسالمت آمیز و بدون هیچ حرکت تند و تیزی زمینه گفتگوی سیاسی در داخل را با حضور همه نیروهای سیاسی فراهم کنند و همه مسائل داخلی را خودشان بدون فشار خارجی و مداخله از بیرون حل کنند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هرچند کرملین از ابتدای بحران سیاسی کنونی در بلاروس از الکساندر لوکاشنکو حمایت کرده است اما برخی نشانه ها از جمله این اظهارات ولادیمیر پوتین از تمایل مسکو برای کاهش تنش سیاسی در این کشور حکایت دارد. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هفته گذشته به مینسک سفر کرد تا مقامات بلاروس را به اصلاح قانون اساسی این کشور در راستای مهار بحران سیاسی کنونی ترغیب کند.

رئیس جمهوری بلاروس نیز از طرح اصلاح قانون اساسی این کشور سخن گفته اما تاکنون گام معناداری در این راستا بر نداشته است. الکساندر لوکاشنکو یک روز پس از سفر سرگئی لاوروف به مینسک وعده داد که پس از تصویب قانون اساسی جدید از قدرت کناره گیری خواهد کرد. با این حال او هیچ جدول زمانی مشخصی برای اصلاح قانون اساسی ارائه نکرد.

معترضان وعده اصلاح قانون اساسی را تنها ترفندی برای «وقت خریدن» و «حفظ وضع موجود» ارزیابی کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلاروس؛ آیا لوکاشنکو جبهه مخالفان خود را با موفقیت سرکوب کرده است؟

وعده تازه لوکاشنکو به مخالفان: برگزاری همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی شاید در سال ۲۰۲۲

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟