Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترور دانشمند هسته‌ای ایران؛ روحانی: در دام نمی‌افتیم، خامنه‌ای: عاملان و آمران را مجازات کنید

ترور محسن فخری‌زاده
ترور محسن فخری‌زاده Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران در این نامه همچنین به آمریکا و اسرائیل برای انجام هر گونه اقدامی علیه جمهوری اسلامی در مدت زمان باقی مانده از دولت دونالد ترامپ هشدار داده و نوشته است که این کشور حق «انجام اقدام‌های لازم برای دفاع از مردم و تضمین منافع خود را محفوظ می‌داند».

آگهی

علی خامنه‌ای، رهبر ایران در پیامی درباره ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و معاون وزیر دفاع گفت که عاملان و آمران این ترور باید مجازات شوند.

رهبر ایران در این پیام کوتاه که روز شنبه ۸ آذر منتشر شد عاملان سوء قصد به محسن فخری‌زاده را «مزدوران جنایتکار و شقاوت‌پیشه» نامید و از دست‌اندرکاران خواست تا این «دو موضوع مهم» را در دستور کار خود قرار دهند: «نخست پیگیری این جنایت و مجازات قطعی عاملان و آمران آن، و دیگر پیگیری تلاش علمی و فنی شهید در همه‌ی بخش‌هائی که وی بدان‌ها اشتغال داشت».

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران حوالی ساعت ۲ بعد از ظهر روز هفتم آذر در آبسرد دماوند کشته شد. جزئیات این ترور، هویت و تعداد عاملان آن هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.

ایران انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه رفته، اما دولت اسرائیل تا کنون در این زمینه اظهار نظری نکرده است.

واکنش روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران گفت که تهران در دام توطئه نمی‌افتد و در فرصت مناسب پاسخ می‌دهد.

روحانی ضمن محکوم کردن تلویحی اسرائیل در این رویداد گفت:‌ «ملت ایران حکیم‌تر از این هستند در دام توطئه صهیونیست‌ها بیفتند؛ آنها در فکر ایجاد آشوب هستند؛ بدانند که دست آنها را از قبل خوانده‌ایم [...] ملت و مسئولین کشور شجاع‌تر از این هستند که این جنایت را بی‌پاسخ بگذارند؛ در موقع مناسب، مسئولین مربوطه پاسخ این جنایت را خواهند داد.»

نامه ایران به سازمان ملل

دولت ایران از جامعه جهانی خواسته است تا کشته شدن محسن فخری‌زاده را محکوم کند. نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیر کل این سازمان و شورای امنیت گفته است «نشانه‌های جدی» درباره «مسئولیت» اسرائیل در ترور محسن فخری‌زاده وجود دارد و خواهان محکوم کردن این اقدام شده است.

ایران در این نامه همچنین به آمریکا و اسرائیل برای انجام هر گونه اقدامی علیه جمهوری اسلامی در مدت زمان باقی مانده از دولت دونالد ترامپ هشدار داده و نوشته است که این کشور حق «انجام اقدام‌های لازم برای دفاع از مردم و تضمین منافع خود را محفوظ می‌داند».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سفارت ایران در فرانسه نیز با انتشار بیانیه‌ای از کشورهای اروپایی خواسته است تا این ترور را «قویا» محکوم کنند.

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و رئیس دستگاه دیپلماسی ایران نیز کشته شدن فخری‌زاده را محکوم کرده و اسرائیل را به دست داشتن در عملیات ترور او متهم کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جانشین فرمانده سپاه: فخری‌زاده با «هوش مصنوعی» ترور شد و تروریستی در صحنه حضور نداشت

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است