اسرائیل: شورای امنیت باید خواستار خروج ایران از سوریه شود

Ariel Schalit
Ariel Schalit Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل از شورای امنیت این سازمان خواست تا برای اخراج ایران از سوریه و محکوم کردن حملات نیابتی این کشور علیه اسرائیل از سرزمین همسایه وارد عمل شوند.

آگهی

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل از شورای امنیت این سازمان خواست تا برای اخراج ایران از سوریه و محکوم کردن حملات نیابتی این کشور علیه اسرائیل از سرزمین همسایه وارد عمل شود.

او در نامه‌ای خطاب به رئیس شورای امنیت نوشت: «اسرائیل از شورای امنیت می‌خواهد که اقدامات خطرناکی را که تکرار می‌شود، محکوم کند و خواستار خروج کامل نیروهای ایران و نمایندگانش از سوریه و حذف زیرساخت‌های نظامی ایران از خاک سوریه شود.»

اردان این نامه را پس از «کشف چند بمب دست‌ساز» در خاک اسرائیل در ۱۷ نوامبر، در مناطق مرزی این کشور در بلندی‌های جولان نوشت.

وی افزود که در پی آن، اسرائیل بلافاصله با حمله به اهداف نظامی تهران و دمشق در درون خاک سوریه تلافی كرده تا مانع از وقوع حملات بیشتر شود. او جاسازی این بمبهای دست‌ساز را «نقض مستقیم توافقنامه ۱۹۷۴» خواند و افزود که بمب‌های مشابهی نیز در ۳ اوت پیدا شده بود.

گیلاد اردان هشدار داد که این اقدامات می‌تواند باعث «تشدید جدی تنش‌ها در منطقه شود و نه تنها برای مردم غیرنظامی محلی، بلکه برای پرسنل سازمان ملل متحد در منطقه نیز خطرناک است.»

او اعلام کرد: «این کار که توسط نمایندگان ایران در سوریه (نیروهای قدس سپاه پاسداران، واحد ۸۴۰) انجام شده، بار دیگر ثابت می‌كند كه خاک سوریه مورد سوء استفاده نیروهای متخاصم قرار گرفته است.»

اردان افزود: «رژیم سوریه همچنان به ایران و نیروهایش اجازه می‌دهد تا از خاک این کشور، از جمله امکانات و زیرساخت‌های نظامی، برای تحکیم حضور خود در سوریه و تضعیف تلاش‌ها برای حفظ ثبات در منطقه استفاده کنند.»

سفیر اسرائیل از سازمان ملل متحد خواست تا دربارۀ این حوادث تحقیق کنند. او همچنین خواستار بازگشت نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد به «تمام مواضع خود و از سرگیری کامل فعالیت‌هایشان مانند دوران قبل از ۲۰۱۴ میلادی» شد.

گیلاد اردان در پایان اعلام داست که کشورش سوریه را مسئول تمام حملات انجام شده علیه اسرائیل از درون خاک خود می‌داند و «تمام اقدامات قانونی برای دفاع از خود در برابر حملات علیه این کشور» را به کار خواهد بست.

اعتراضات اسرائیل به فعالیتهای ایران در سوریه در حالی است که تهران مدعی است حضورش در سوریه تنها «مستشاری» است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران یکشنبه گذشته در واکنش به خبر کشته شدن شماری از نظامیان ایران در سوریه در جریان حملات اسرائیل اعلام کرد: «من شهادت سربازان و سپاهیان ایرانی در سوریه را نشنیده‌ام و چنین چیزی تایید نمی‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی در دیدار با فیصل مقداد: تا پیروزی نهایی در کنار ملت و دولت سوریه خواهیم ماند

نخستین چالش بایدن در مواجهه با اسرائیل؛ پروژه جدید شهرک‌سازی در شرق بیت‌المقدس کلید خورد

نتانیاهو: لغو سفر هیات اسرائیلی به آمریکا پیامی به حماس بود