Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین چالش بایدن در مواجهه با اسرائیل؛ پروژه جدید شهرک‌سازی در شرق بیت‌المقدس کلید خورد

تبلیغ پروژه مسکونی جدید در شرق اورشلیم(بیت المقدس)
تبلیغ پروژه مسکونی جدید در شرق اورشلیم(بیت المقدس) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل روز یکشنبه از آغاز مقدمات اجرای پروژه ساخت صدها خانه جدید در یک شهرک حساس در بیت‌المقدس خبر داد؛ این اقدام می‌تواند نخستین آزمون سنجش نوع رابطه دولت آتی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا با اسرائیل باشد.

آگهی

اسرائیل روز یکشنبه از آغاز مقدمات اجرای پروژه ساخت صدها خانه جدید در یک شهرک حساس در بیت‌المقدس خبر داد؛ اقدامی که به باور ناظران بین‌المللی ناقض اجماع جهانی علیه ساختمان‌سازی اسرائیل در مناطقی است که فلسطینی‌ها را از دسترسی به بخش شرقی این شهر محروم می‌کند.

اداره زمین اسرائیل روز یکشنبه در وب سایت خود اعلام کرد که برگزاری مناقصه برای ساخت بیش از ۱۲۰۰ خانه جدید در شهرک راهبردی گیوات هماتوس(Givat Hamatos) در اورشلیم(بیت المقدس) را آغاز کرده است.

این اقدام می‌تواند نخستین آزمون سنجش نوع رابطه دولت آتی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا با اسرائیل باشد. در حالی که توسعه شهرک سازی توسط اسرائیل طی چهار گذشته با حمایت قاطع دولت دونالد ترامپ مواجه بوده، پیش‌بینی می‌شود این سیاست در دوران دموکرات‌ها با محافظه‌کاری بالایی همراه شود.

در همین حال مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا این هفته به اسرائیل سفر می‌کند. انتظار می‌رود او از شهرک‌های اسرائیلی واقع در کرانه باختری بازدید کند؛ اقدامی که وزرای خارجه پیشین ایالات متحده از آن اجتناب کرده‌اند.

محمد اشتیه، نخست‌وزیر دولت خودگردان فلسطین روز جمعه در واکنشی توییتری به سفر آقای پمپئو، قصد او برای بازدید از شهرک‌های اسرائیلی را بدعتی خطرناک توصیف کرد که می‌تواند پروژه‌های شهرک سازی را قانونی جلوه دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان با افزایش تنش در سرزمین‌های فلسطینی، ارتش اسرائیل نیز بامداد یکشنبه اعلام کرد که به مواضع حماس در نوار غزه حمله کرده است. بر پایه بیانیه ارتش اسرائیل هواپیماهای جنگنده، بالگردهای تهاجمی و تانک‌های این نیرو، زیرساخت‌های زیرزمینی و مقر‌های نظامی حماس را مورد هدف قرار داده‌اند.

در این بیانیه تصریح شده که این حمله در واکنش به شلیک دو موشک از سرزمین‌های فلسطینی به خاک اسرائیل انجام شده که در مناطق غیرمسکونی فرود آمده و تلفاتی نیز به همراه نداشته است.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت حمله موشکی به خاک اسرائیل را بر عهده نگرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل: شورای امنیت باید خواستار خروج ایران از سوریه شود

اسرائیل نخستین سپر دفاع موشکی «گنبد آهنین» را به ارتش آمریکا تحویل داد

اوج‌گیری تنش با حوثی‌ها پس از نخستین حمله اسرائیل به خاک یمن؛ موشک شلیک شده به ایلات سرنگون شد